Rewolucja Francuska – za darmo

Ashampoo_Snap_sobota, 2 czerwca 2018_14h13m04s_011_.pngCzyli Chersterton Polska ponownie publikuje książkę za darmo. Ponownie na warsztat tłumacza pana Macieja Wąsa wskoczył Hilaire Belloc. Oto jak sam tłumacz w prowadzeniu do książki przedstawia tę pozycję:

Każdy wie, że Chesterbelloc miał dwie głowy; i każdy widzi, że – historycznie rzecz biorąc – jedna głowa zjadła drugą. Chesterton trzyma się nieźle, Belloc natomiast, mimo heroicznych niemal wysiłków jednostek, to czasami jednostek naprawdę niezwyczajnych, wciąż pozostaje praktycznie całkowicie zapomniany. Oczywiście mowa o krajach anglojęzycznych – bo w Polsce Belloca nie tyle się nie pamięta, co po prostu nie zna. Miejmy nadzieję, że Rewolucja Francuska, trzecia po Wolnej prasie i Państwie niewolniczym jego książka, którą wydajemy w ramach projektu Chesterton Polska, przyczyni się, choćby w drobnym stopniu, do zmiany tego stanu rzeczy.

Choć generalnie za opus magnum tego autora uznaje się właśnie Państwo niewolnicze, przyznam, że to właśnie to dzieło, wydane ledwie rok wcześniej (1911) zrobiło na mnie dotąd największe wrażenie.

Sam tytuł już wiele wnosi, jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie o czym się książka. Dlatego w tym przypadku lepiej zadać pytanie jak została napisana. Pozwolę sobie znowu zacytować tłumacza:

Po pierwsze nie jest to książka zwyczajna, bo odpowiada specyficznym uwarunkowaniom czasu i dostosowana jest do potrzeb przeciętnego czytelnika angielskiego początku dwudziestego wieku. W pewnym sensie stanowi wprowadzenie do problematyki – ale wprowadzenie dość nietypowe, bo zakładające już pewien zasób wiedzy; w szkołach angielskich, jak również w całej angielskiej kulturze i literaturze, temat Rewolucji Francuskiej, jako negatywnego punktu odniesienia dla porządku wiktoriańskiego i edwardiańskiego pojawiał się bardzo często, w związku z czym Belloc decyduje się nie powtarzać podstaw, tylko od razu przechodzi do rzeczy, to znaczy: do obalania mitów, które taki przeciętny czytelnik zazwyczaj za pośrednictwem wyżej wymienionych źródeł przyswajał. Książka stanowi zatem, i sam autor formułuje to niemal dosłownie, wprowadzenie – ale do własnych badań nad kwestią. Dla czytelnika polskiego, przyznaję, może być to nieco uciążliwe, i być może pewne rzeczy trzeba będzie doczytać. Nie wiem zresztą, jak coś takiego mogłoby kogokolwiek zrażać, niemniej gdyby zrażało, powiem tak: niech nie zraża; zdecydowanie warto się dokształcić.

Czy warto czytać takie teksty sprzed ponad 100 lat? Pewnie wielu zada takie pytanie. I tu najlepiej sam Maciej Wąs „obroni” książkę świetnym akapitem z przedmowy do książki:

Historia matką polityki”, powiedział ktoś; i tak przecież jest istotnie. Nie da się zaś ukryć, że Rewolucja Francuska (przez niektórych zwana Wielką Rewolucją) stanowi punkt centralny dziejów nowożytnej Europy, w ogromnej mierze odpowiedzialny nawet za kształt współczesności. Wszystkie idee, które wtedy podjęto, wszystkie dylematy, które się wtedy narodziły, wszystkie zasadnicze spory, jakie się rozpoczęły (szczególnie spór między reakcją a demokracją, światem „starym” i „nowym”, między koncepcją poddanego a koncepcją obywatela), właściwie do dzisiaj żyją, w ten lub inny sposób, i realnie oddziałują na świadomość wielu; dlatego też właściwe zrozumienie tamtego momentu nie stanowi akademickiej ciekawostki– tylko rzecz kluczową dla naszej sytuacji współczesnej.

Nie wahajcie się więc, sięgajcie po lekturę, zwłaszcza, że dzięki Uwalniamy GKC, otrzymujemy to zupełnie za darmo! Miłej lektury!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s