Kryzys w QuickRage

Ashampoo_Snap_niedziela, 13 maja 2018_22h49m26s_030_.pngArtRage wrzucił jeszcze jedną szybką promocję traktującą dość obszernie tematykę kryzysów ekonomicznych, jako studium byłych jak i przyszłych krachów. Ceny jak zwykle zachwycające, osiem książek i tylko kilka dni na zakup.

Za złotóweczkę otrzymamy:

 • Kryzys zadłużenia i jak z niego wyjść, Millet Toussaint, ocena 8/10 (jedna opinia)
  • W Europie pogłębia się „kryzys zadłużenia publicznego”. Ma on swoje źródła w działaniach prywatnych instytucji finansowych oraz neoliberalnej polityce obniżek podatków od najbogatszych i od kapitału. Tymczasem władze Unii Europejskiej wykorzystują kwestię długów publicznych, by przerzucić koszty błędów popełnionych przez prywatne banki na barki państw i społeczeństw. Polityka cięć wydatków i płac narzucana przez Trojkę przynosi jednak tylko pogorszenie sytuacji. Książka Damiena Milleta i Erica Toussainta jest próbą uchwycenia natury obecnego kryzysu w Europie, ale autorzy starają się też zarysować kontury skutecznej strategii jego pokonania. Nawołują do mobilizacji społeczeństw wokół projektu poddania zadłużenia publicznego procedurze audytu obywatelskiego, anulowania bezprawnej i niesprawiedliwej części długu, a także zaprzężenia go na służbę budowy Europy socjalnej.
 • Manifest oburzonych ekonomistów, Praca Zbiorowa, ocena 6,57/10 (7 ocen)
  • Manifest ten:
   – napisało czterech wybitnych ekonomistów,
   – został podpisany przez setki uczonych z całego świata,
   – w samej Francji znalazł kilkadziesiąt tysięcy nabywców.Rynki finansowe są efektywne, stymulują wzrost gospodarczy. Rozbuchany socjal powoduje rośnięcie długu publicznego, dlatego trzeba ciąć wydatki na pomoc społeczną i podwyższać wiek emerytalny. Wspólna waluta jest tarczą chroniącą Europę przed kryzysem. Prawda czy fałsz? Autorzy Manifestu odpowiadają: FAŁSZ. Jasno i przystępnie pokazują, że zdroworozsądkowe zaciskanie pasa nie jest najlepszym lekarstwem na kryzys.

   „Manifest jest kolejnym dowodem na to, że nie jest prawdą ciągle powtarzane twierdzenie, że obecne ruchy społeczne są mocne w krytyce, ale pozbawione programu pozytywnego.”

   Tadeusz Kowalik, fragment posłowia

Za kwotę wyższą niż aktualna średnia pakietów dostaniemy:

 • Czyj kryzys, czyja odpowiedź, Susan George, ocena 6,8/10 (5 ocen)
  • Susan George łączy radykalizm krytyki i pragmatyczne poszukiwanie wyjścia z kryzysu, w jakim pogrążył się kapitalizm. W prosty, azarazem pełen niezwykłej erudycji sposób, autorka wyjaśnia strukturalne przyczyny globalnego załamania, rządzące nim mechanizmy i wskazuje na możliwe alternatywy systemu, który przez lata prezentowano jako bezalternatywny. Książkę tę czyta się niczym kryminał i nie ma w tym nic dziwnego, bo u podłoża upadającego właśnie porządku tkwi kombinacja przestępczej chciwości kapitalistów i bankierów z utopijną wiarą w to, że uzyskane kosztem większości niebotyczne zyski paru procent najbogatszych przełożą się kiedyś na korzyści dla pozostałych. George demaskuje teoretyczny fałsz i dramatyczne konsekwencje tych założeń. Nie ogranicza się przy tym do apelowania do rządzących, aby zmienili złą politykę, ale wskazuje na kluczową rolę oporu społecznego, bo tylko jego siła może doprowadzić do niezbędnej transformacji – zarówno na poziomieoszczególnych państw, jak i gospodarki światowej.
 • Bezprawne długi, jak banki sterują demokracją, Chesnais Francois, ocena 7,5/10 (4 oceny)
  • Kryzys długów publicznych uderzył w wiele krajów Europy. Według popularnego wyjaśnienia wszystko dlatego, że społeczeństwa Grecji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii czy Włoch „żyły ponad stan”. W rzeczywistości zadłużenie państw nie ma nic wspólnego z wydatkami socjalnymi i wysokością płac. Długi spowodowała wieloletnia neoliberalna polityka rządów: obniżki podatków dla najbogatszych i od kapitału, deregulacje rynków finansowych, prywatyzacje usług publicznych i systemów emerytalnych. Doprowadziła ona do poważnego zmniejszenia źródeł finansowania budżetów, a akcje ratowania zagrożonych upadkiem banków prywatnych w 2008-2009 r. gwałtownie pogorszyły sytuację. Aby zasypać powstałe w ten sposób dziury budżetowe, państwa pożyczają na rynkach finansowych, a spekulacje działających na nich funduszy inwestycyjnych jeszcze powiększają zadłużenie. Dlatego zalecana dziś przez Unię Europejską, EBC i MFW polityka cięć w wydatkach i obniżek płac jest nie tylko niesprawiedliwa, ale także nieskuteczna – co najwyżej doprowadzi do recesji. W tej sytuacji wielu ekonomistów zaleca restrukturyzację długów. Niniejsza książka opowiada się za rozwiązaniem idącym dalej – proponuje anulowanie długów uznanych za bezprawne.

Gdy kwota przekroczy 35 PLN należy się jeszcze jedna książka:

 • Kryzys bez końca, Foster McChesney, ocena 8,33 (3 oceny)
  • Rzecz o współczesnych, światowych gospodarkach realnego kapitalizmu, w których monopolizacja i finansjeryzacja doprowadziła do permanentnego stanu stagnacji – kryzysu bez końca. Przejmujący opis i analiza wyzysku megakorporacji, których realna konkurencja ogranicza się do znajdowania coraz to nowych miejsc i sposobów eksploatacji siły roboczej – od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Azję Południową.

Foster_kryzys_bez_końca

Zaś za podwójną aktualną średnią dodatkowe trzy książki:

 • Dlaczego gospodarka światowa potrzebuje krachu finansowego, Jan Toporowski (brak na LC)
  • Eseje zebrane w tym tomie objaśniają zasadnicze cechy strukturalne inflacji finansów, która doprowadziła do kryzysu finansowego. Należy do nich nadmierne uzależnienie działalności gospodarczej od rynków finansowych wskutek oparcia finansowania na zwyżkujących cenach aktywów. Uzależnienie od inflacji cen aktywów powoduje ciągłe zaaferowanie wartością posiadanego majątku i rodzi nowy podział społeczny między tymi, którzy są zasobni w aktywa, a tymi, którzy ich nie posiadają, rzutujący na obraz kultury państwa opiekuńczego. Kiedy długi przestają znajdować pokrycie w strumieniu gotówki generowanym przez rynki aktywów, nadmierne zadłużenie wpędza gospodarkę w depresję. Zbiór obejmuje m.in. tytułowy esej Dlaczego gospodarka światowa potrzebuje krachu finansowego, który odbił się szerokim echem po jego pierwszej publikacji w roku 1986, a okazał się proroczy w odniesieniu do niedawnych wydarzeń.
 • 10 mitów kryzysu, Heiner Flassbeck, ocena 4,73/10 (11 ocen)
  • Czy Europa naprawdę żyła ponad stan?Czy za obecny kryzys faktycznie odpowiada lenistwo Południowców, rozrzutność rządów i populizm polityków?

   Kto na kryzysie najwięcej zarabia, a kto ponosi największe koszty?

   Czy zjednoczona Europa będzie niemiecka, a może w ogóle jej nie będzie?

   Idee i wyobrażenia na temat gospodarki mają większe znaczenie, niż nieraz się nam wydaje – tym bardziej błędne ideologie i fałszywe dogmaty.

   W 10 mitach kryzysu z dominującą dziś mitologią walczy jeden z najwybitniejszych współczesnych ekonomistów.

 • Kapitalizm. Historia krótkiego trwania, Kacper Pobłocki, ocena 7,69 (16 ocen)
  • Zmierzch zachodniego kapitalizmu jest dla autora okazją do postawienia szeregu fundamentalnych pytań. Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową, czy może jest tak stary jak ludzkość? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę?Odruchowe odpowiedzi na tego rodzaju pytania z reguły prowadzą nas w te same miejsca. Ze względu na to, że nasza zbiorowa uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, również przez jego pryzmat patrzyliśmy na samych siebie. Dlatego ta książka podsuwa czytelnikom i czytelniczkom inne lustro – takie, które pozwala spojrzeć na siebie z nowej, globalnej perspektywy.

   „Mamy do czynienia z pracą prawdziwie oryginalną, twórczą, stawiającą nowe pytania i otwierającą nieznane jeszcze perspektywy. Dzięki pomysłowości i przenikliwości Pobłockiego dowiadujemy się, dlaczego Los Angeles jest pierwszym miastem postamerykańskim, poznajemy Mieszka I jako wybitnego łowcę niewolników, rozumiemy znaczenie Złotego Gułagu, nie dziwi nas przekonanie, że w świecie rajów podatkowych Kajmany są większe niż Ameryka Południowa, a Mauritius większy niż Afryka, godząc się przy okazji z tym, że pogląd, według którego pieniądz wywodzi się w wymiany, dla chińskich myślicieli byłby zwykłym zabobonem. To wszystko możliwe jest dzięki temu, że autor odkrywa przed nami nieznaną, zaskakującą historię kapitalizmu, a w konsekwencji także alternatywne dzieje pieniądza, przemysłu, własności, pracy, chłopów i miasta.”

   – z recenzji prof. Waldemara Kuligowskiego

 

Po serwisie LC widać, że książki nie stanowią mainstream’u. Są raczej mało popularne a ich ocena opiera się na zaledwie kilku osobach. Ekonomistą nie jestem, wiec nie będę umiał ocenić książek nawet wielokrotnym przeczytaniu. Może ktoś z Was się zetknął z lekturą?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s