Germański kryminał

Ashampoo_Snap_2018.03.12_10h31m07s_002_.png

Germański nie oznacza niemiecki – w pakiecie ArtRage mamy sześć książek napisanych przez Norwegów i dwie przez Niemca. Pakiet w formule najbardziej ulubionej przeze mnie – Rage – czyli mamy nieograniczoną liczbę pakietów i określony czas na skorzystanie z oferty. Pakiet, według mojej oceny, słabo jednak skonstruowany – głównie z powodu nieciągłości cyklu o William Wisting (Jorn Lier Horst). Poniżej jednak wyczytacie wszystko:

W pakiecie za złotówkę otrzymamy trzy książki:

 • Diabelski owoc, Tom Hillenbrand – 304 stron, ocena 6,32/10, tom 1 cyklu o Xavier Kieffer
  • Xavier Kieffer, niegdyś mistrz kuchni pracujący w wyśmienitych restauracjach, wyrzekł się haute cuisine i prowadzi w Luksemburgu, w Dolnym Mieście, malutką restaurację, gdzie serwuje swoim gościom potrawkę z zająca, zupę luksemburską i paszteciki podlewane rieslingiem. Jednak pewnego dnia w jego lokalu umiera znany paryski krytyk kulinarny – i nagle na Kieffera pada podejrzenie o popełnienie morderstwa.
 • Śnieg przykryje śnieg, Levi Henriksen – 308 stron, ocena 6,13/10,
  • 37-letni Dan (Daniel) Kaspersen wraca do małej rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata. Właśnie odsiedział dwuletni wyrok za przemyt narkotyków i szuka dla siebie nowego miejsca w życiu. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach.
 • Poza Sezonem, Jorn Lier Horst – stron 352, ocena 6,64/10, tom 7 cyklu o William Wisting
  • Komisarz William Wisting widział niejedną groteskową śmierć, ale desperacja, z jaką tej jesieni spotyka się w Stavern, jest dla niego zaskoczeniem. Jakby sprawca nie miał nic do stracenia. Dlatego nie jest zbytnio zachwycony, kiedy jego córka Line wprowadza się do drewnianego domku u ujścia fiordu. Jego niepokój wzrasta, kiedy policja odkrywa wśród szkierów kolejne zmasakrowane ciała, a z nieba spadają martwe wróble.

Za kwotę wynoszącą przynajmniej aktualną średnią zakupionych pakietów otrzymamy kolejne dwie pozycje:

 • Lekarz, który widział za dużo, Christer Mijaset – 456 stron, ocena 6,04/10,
  • Mroczny norweski kryminał medyczny. Norweska wyspa w gminie Hitra, początek posępnej, śnieżnej zimy. Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem młody lekarz Mads Helmer odkrywa podczas wieczornej śnieżycy rozbity samochód swojego szefa Aldusa Caroliussena.
 • Pieśń Harfy, Levi Henriksen – 304 stron, ocena 7,1/10,
  • Przewrotna, słodko-gorzka „Pieśń harfy” to najcieplejsza – i najzabawniejsza – jak dotąd powieść Leviego Henriksena.

   Cierpiący z powodu kaca producent muzyczny Jim Gystad odwiedza kościół w Vinger i słyszy anielski śpiew. Głosy dobiegające z ławki za Jimem praktycznie unoszą go do wieczności i uwalniają od przygnębiającej rzeczywistości. Po raz pierwszy od lat jego egzystencja nie wydaje mu się całkowicie pozbawiona sensu.

Przy opłaceniu podwójnej wartości aktualnej średniej otrzymamy kolejne trzy książki:

 • Jaskiniowiec, Jorn Lier Horst – 336 stron, 7,2/10, tom 9 cyklu o William Wisting
  • Martwy norweski emeryt cztery miesiące przesiedział przed włączonym telewizorem. Ciało tajemniczego Amerykanina znaleziono pół roku po morderstwie. Czy w okolicach spokojnego Larviku działa seryjny morderca? A może spraw nic nie łączy? Jørn Lier Horst z precyzją konstruuje wielowątkową opowieść, dzięki której krytycy nazwali go „nowym Nesbø”.
 • Czerwone złoto, Tom Hillenbrand – 348 stron, ocena 6,38/10, tom 2 cyklu o Xavier Kieffer
  • Odkąd luksemburski kucharz Xavier Kieffer związał się z najsłynniejszą krytyczką kulinarną Francji, bywa zapraszany na najbardziej prestiżowe imprezy. Jednak uroczysta kolacja wydana przez mera Paryża kończy się zaraz po przystawce. Ryuunosuke Mifune, najsłynniejszy kucharz sushi Europy, pada nagle martwy. Diagnoza brzmi: zatrucie rybą. Kieffer jest jednak sceptyczny i szybko zauważa sprzeczności. Zanurza się w świat kuchni specjalizującej się w sushi i dowiaduje się, że istnieją ryby droższe od złota – i cenniejsze niż ludzkie życie.

   Xavier Kieffer, niegdyś mistrz kuchni pracujący w wyśmienitych restauracjach, wyrzekł się haute cuisine i prowadzi w Luksemburgu, w Dolnym Mieście, malutką restaurację, gdzie serwuje swoim gościom potrawkę z zająca, zupę luksemburską i paszteciki podlewane rieslingiem.

 • Białe kruki, Christer Mijaset – 400 stron, ocena 6,23/10,
  • Mathias pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć przywożą pacjenta. Niedoświadczone ręce chirurga drżą. Młody człowiek na noszach doznał poważnych urazów głowy i bez operacji niechybnie umrze. Mathias musi się wykazać, dzięki czemu zapewni sobie jedną z trzech stałych posad na Oddziale Neurochirurgii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s