„Koniec Drogi” za darmo

625437-352x500Dmitry Glukhovsky znany jest przede wszystkim z Uniwersum Metro 2033, które to zapoczątkował powieścią Metro 2033. Książka, która zatrzęsła niemal całym światem. Wizja świata post apokaliptycznego zrobiła wrażenie na milionach czytelników a pomysł szybko rozwinął się i porwał także innych pisarzy i dziś stanowi potężną serię. Osobiście nie mogę powiedzieć, że Dmitry pisze porywająco i równo – trafiłem na książki, które były dla mnie zdecydowanie przekombinowane (Czas zmierzchu) lub po prostu niedoszlifowane (Futu.re). Czasami zdarzały mu słabe książki, jak Metro 2034, choć w tym przypadku nie jest to do końca jego wina.

I oto wydana została kolejna książka, do tej pory nie publikowana. Troszeczkę łączy się właśnie z Metro 2034, choć jest to raczej subtelny punkt zbieżności – ani kontynuacja, ani rozwinięcie. Oto co sam autor pisze o opowiadaniu:

Opowiadanie Koniec drogi napisałem w 2006 roku przy wtórze pocisków Hezbollahu, kiedy byłem korespondentem rosyjskiej telewizji w izraelskim mieście Kirjat Szemona. Z tamtej perspektywy nuklearny koniec świata, na który prędzej czy później sami się skażemy, wydawał się bardzo prawdopodobny. Opowiadanie powstało szybko: odgłosy ostrzału i wybuchów bardzo mnie inspirowały. Nigdy nie planowałem rozpoczynać tym tekstem powieści ani osobnego cyklu opowiadań. Mimo to bohaterowie Końca drogi zaczęli żyć własnym życiem. Wzmiankę o nich, jeśli będziecie czytać uważnie, znajdziecie w Metrze 2034. Z drugiej strony sądzę, że historia chłopca i starca, wędrujących opuszczoną, niekończącą się drogą (obecnie ukończoną), zasługuje na coś więcej niż opowiadanie. I jeszcze jedno: wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu „Drogi” Cormaca McCarthy’ego, więc nie wińcie mnie, proszę, za jakiekolwiek zbieżności.

Bardzo istotnym elementem tej informacji jest także to, że książka udostępniana jest za darmo. Można ją pobrać między innymi ze sklepu Woblinka.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s