Audiobooki w Google Play

1_O4WBZ_jt2tI28exUDDRkIg

Pod koniec stycznia Google uruchomiło swoją księgarnię audiobooków. Troszkę spóźnione to wejście, choć z drugiej strony zdaje się być wejściem z przytupem. Czy faktycznie tak jest? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Google wymienia trzy najważniejsze cechy swojej oferty:

  • słuchaj książek bez subskrypcji – czyli kupuj i słuchaj – tradycyjny mechanizm księgarni,
  • wsparcie dla Google Assistant – Google opracowało kilka dodatkowych komend dla bezdotykowego sterowania książką, którą zakupiliśmy. Oto kilka z tych komend (na razie po angielsku): „Ok Google, read my book”, „Ok Google, who is the author?” lub „Ok Google, stop playing in 20 minutes”,
  • synchronizacja postępów czytania pomiędzy urządzeniami, na których możemy korzystać z aplikacji Google Play Books (dostępne na Android, iOS, Chromecast, Android Wear, Android Auto a także standardowe komputery).

Wejście tej oferty zapowiedziano w 45 państwach (w tym także do Polski – jest już u nas dostępne) w  9-ciu językach – niestety polskich treści brak. To sprawia, że oferta Google nie do końca jest adresowana do naszego regionu – bo i jaki procent naszego społeczeństwa poradzi sobie ze słuchaniem kilku- do kilkunastu godzin słuchania książki w języku obcym (nawet po angielsku)?

Ale to nie koniec niedogodności nowej oferty dla nas Polaków. Kolejnym istotnym elementem jest cena. Wprawdzie teraz ciągle trwa celebrowanie wejścia audiobooków do Google Play i wiele książek jest bardzo przecenionych, to ich ceny nawet po obniżce są po prostu bardzo wysokie. Podam kilka przykładów, aby nie być gołosłownym:

  • Elon Musk (biograficzna) po przecenie kosztuje 94 PLN,
  • Blade Runner po przecenie: 59 PLN,
  • Gra o Tron: 136,50 po przecenie,
  • Ready Player One Ernesta Cline – 44 PLN po obniżce.

Biorąc pod uwagę, że są to audiobooki po angielsku, to jakoś samo mi się nasuwa, że w takim razie to ja wolałbym subskrypcję Audible. Tu płacimy 15 dolarów miesięcznie, a w zamian otrzymujemy jeden żeton do wykorzystania na dowolny audiobook z wielotysięcznej oferty. Wprawdzie Ready Player One znalazłem tylko w wersji niemieckiej, ale pozostałe książki znalazłem w ofercie Audible  bez problemu.

Czy 15 dolarów to dużo? Gdy popatrzymy na niektóre książki z Google Play to pewnie szybko uznamy, że niektóre warto kupić właśnie w tym sklepie. Ale obecnie w Audible obchodzone są dni prezydenckie, dające 40% upustu na najbliższe 3 miesiące subskrypcji, co daje niecałe 9 dolarów za książkę – teraz to już chyba warto? 😊

Ashampoo_Snap_niedziela, 11 lutego 2018_15h57m02s_001_

To jednak dywagacje dla tych, którzy radzą sobie ze słuchaniem w języku angielskim. Dla tych, którzy wolą po polsku, mamy także sporo możliwości, a co ważniejsze: są tańsze. O czym warto wspomnieć? Oto moje rekomendacje:

Audioteka – mój Number One – w wersji subskrypcyjnej płacimy 19,90 PLN miesięcznie i otrzymujemy jeden kredyt do wykorzystania na dowolną książkę (a Audioteka ma bardzo szeroką ofertę!) – książka zostaje z nami już na zawsze(!),

Storytel – za niecałe 30 PLN miesięcznie słuchamy tyle ile się nam uda; subskrypcja działa na zasadzie biblioteki, więc dostęp do książek mamy tylko w trakcie  trwania subskrypcji,

Legimi – w trybie bez umowy (w każdej chwili mogę przestać płacić za abonament – podobnie jak w powyższych subskrypcjach) płacimy 45 PLN i korzystamy z ebooków i audiobooków bez ograniczeń; niestety oferta audiobooków w tym serwisie ciągle jest skromna, więc gdyby nie dostęp do szerokiej gamy ebooków, pewnie oferta byłaby słaba. Jeżeli więc myślimy tylko o słuchaniu książek to polecam wyższe subskrypcje.

Cóż, i tyle jeśli chodzi o nową ofertę Google – miał być przytup a wyszło…

Ashampoo_Snap_niedziela, 11 lutego 2018_16h17m09s_003_.png

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s