PocketBook 740

0fda7ea88ed4fef8bac8e20681db1ac0.pngUkraińska firma zapowiedziała sprzedaż swojego nowego szybszego czytnika. Wstępnie prezentuje się niezwykle ciekawie i wydaje się, że nawet Kindle Oasis może się obawiać o kolejny fragment tortu tego rynku.

Nowy czytnik utrzymuje wprawdzie gęstość ekranu na poziomie 300dpi (więcej chyba  nie już zauważalne dla naszego oka), ale za to daje nam większy ekran: 7,8 cala, co może mieć przełożenie na wygodę czytania, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują już większych literek do czytania. Wielokrotnie spotykam się z sytuacją, gdy Kindle jest zdecydowanie za mały. Ekran jest oczywiście dotykowy, choć do dyspozycji posiadamy także przyciski.

Co więcej! Przy prawie  dwucalowym, większym rozmiarze w stosunku do Kindle, PocketBook 740 jest lżejszy niż Kindle PaperWhite (z którego ja korzystam)! Nie jest lżejszy od Kindle Oasis, ale myślę, że nie są to znaczące różnice (ok, 15 gram).

Do nowego czytnika producent włożył nowy dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1GHz (wzrost szybkości działania ok. 40%!), doposażył w 1GB pamięci operacyjnej i 8GB pamięci na książki. Jest to dość dużo pamięci, zważywszy, że Kindle PaperWhite daje nam 4GB bez możliwości dopięcia karty SD, którą bez problemu dołożymy do nowego czytnika PocketBook.

Standardem jest już w nowoczesnych czytnikach, że możemy użyć tzw. smartcover’a – czyli okładki, która automatycznie usypia i wybudza nasze urządzenie – opcja, bez której już nie wyobrażam sobie korzystania z e-czytników.

Dodatkowo otrzymujemy możliwość wysyłania książek przez email, podłączenia się do Dropbox’a a teraz jeszcze pojawia się nowa usługa PocketBook Cloud. Usługa ta, oprócz „zasilaniu” czytnika książkami, pozwala na synchronizowanie zakładek, ustawień i postępów czytania pomiędzy urządzeniami i aplikacjami (Android, iOS).

ef38ab5bae5769ac7640dc7900900f29.pngZupełną nowością jest podświetlenie czytnika, które oprócz regulacji jasności, posiada teraz także regulację odcienia podświetlenia: od białego do wręcz jasnego pomarańczowego. Takie podejście pozwala na pełną adaptację wzroku do przeróżnych okoliczności naszego czytania. Producent wprowadził także pewne preferencje dotyczące odpowiedniego odcienia do określonych sytuacji (jak na przykład jasno żółty przy czytaniu przed snem).

Czytnik został wyposażony w baterię 1900 mAh, pozwalający na przeczytanie 8000 stron. Przy założeniu czytania 3-4 godzin dziennie, bateria pozwoli nam korzystać z czytnika przez około jeden miesiąc. To bardzo konkurencyjna wartość!

Sprzedaż urządzenia zaczyna się 6. lutego i będzie kosztować ok. 266 dolarów (15 tys. rubli). Cena jest więc większa niż Kindle Oasis. Do PocketBook’a dostaniemy jednak w sumie 3 lata gwarancji (aktualnie jeden rok w gratis) i wysyłkę gratis (w niemieckim Amazon także mamy darmową dostawę na Kindle, choć nie na wszystkie modele). Cena wiec nieco chłodzi zapał (z pewnością mój). Wiele wskazuje jednak na to, że ten czytnik wyznaczy nowe trendy na rynku e-czytników.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s