Archiwum Przekroju

photo_46781_1481697022_big.jpgPrzekrój to dość inne, aby nie powiedzieć dziwne pismo. Zawsze czytało mi się to dobrze, choć zdecydowanie nie wszystko mnie porywało – polityka jest moją piątą achillesową. I oto stała się rzecz przecudna: Przekrój udostępnił archiwum on-line z roczników 1945-2000. Nie ma wprawdzie możliwości poczytania w formie PDF lub innej off-line’owym formacie – czytać musimy wyłącznie on-line.

Archiwum zostało bardzo logicznie zorganizowane. mamy podział na roczniki lub dekady, widok wszystkich numerów, które możemy sortować od najstarszego do najmłodszego oraz w podziale na rubryki, co uważam za najbardziej udany pomysł. W rubrykach znajdziemy wszystko, co dało się skategoryzować: moda, Listy do i od redakcji, Humor zeszytów szkolnych, Profesorek Filutek, Okładki przekroju, mały reportaż itd. – w sumie ponad 20 posegregowanych rubryk.

Jeśli więc jesteście znudzeni współczesnymi przepychankami politycznymi, gospodarczymi i Bóg jeden wie, jakimi jeszcze, to zapraszam w podróż w przeszłość.

Ashampoo_Snap_2017.12.21_13h45m38s_006_.png

I na koniec jeszcze kilka słów technicznych. Pierwszy numer jest tak archiwalny, że nie wszystkie strony da się powiększyć na tyle, aby dało się komfortowo czytać. Nie zauważyłem jednak tego efektu w kolejnych – więc chyba wypadek przy pracy 😉

A teraz perełki jakie znalazłem, które powalają jak nokaut:

  • numer 3 (1945) o zbrodni katyńskiej:

Ashampoo_Snap_2017.12.21_16h10m44s_008_


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s