Poland in Transition 1989-1991

Świat Czytników wyłowił ciekawą pozycję do czytania w języku angielskim ale za to o nas, o Polsce i Polakach w czasie naszej przemiany ustrojowej. Jest to obraz wymalowany oczami Amerykanina, który czasowo przebywał w Polsce, na literackim stypendium, dając wykłady na Uniwersytecie Łódzkim. Książka jest formą wspomnień pisanych z dalekiej perspektywy obcego człowieka, który znalazł się w epicentrum wielkich przemian światowych, które miały miejsce w Polsce i Europie.

Opisywane sceny malowane są ze wspaniała lekkością, spostrzegawczością i niemal okrutnymi porównaniami ze znanym autorowi światem, gdzie żyje (USA). Z jednej strony ukazuje obraz niemal zacofania, po czym lekko przewartościowuje to jako wspaniałe i żywe tradycje a następnie kreśli ludzkie nastroje, niepokoje, opinie i działania naszych rodaków. Żywe obrazy podawane w zgrabnej jak i trafnej formie skutecznie wzbudzają kurz ze wspomnień, które tak lekko odkładamy na wysoką półkę. Ja dopiero zacząłem czytać tę pozycję a już mi się podoba (miałem już w tym roku nie podchodzić do żadnej angielskojęzycznej książki, ale nie mogłem się powstrzymać!).

Robert Drózd „pokonał” tę lekturę już kilka lat temu i także ma kilka ciekawych słów do powiedzenia o książce – zachęcam do zapoznania się z jego opinią. Ja po przeczytaniu z pewnością także zostawię kilka słów komentarza. Książka jednak jest pisana przez literata, wiec słownictwo dla mnie jest nieco kłopotliwe – myślę, że zajmie mi trochę czasu doczytanie tej książki.

Autor wyżej wspominanej książki popełnił stronę internetowej, na której możemy czytać tę książkę a także z niej pobrać wersję elektroniczną zupełnie za darmo. Autor przygotował aż pięć wersji:

  • format mobi ze zdjęciami w pełnej jakości (36 MB),
  • format epub ze zdjęciami w pełnej jakości (15 MB)
  • PDF (15 MB)
  • format mobi w wersji minimalnej (8 MB)
  • format AZW3 w wersji minimalnej (21 MB)

Wszystkie wersje zawierają zdjęcia – są jednak w innej jakości.


2 myśli w temacie “Poland in Transition 1989-1991

  1. A żeby było jeszcze fajniej to napisałem do Pichaskiego jak można kupić jego zeszłoroczną książkę o opuszczonych miejscach w PL i USA (bo licho z formatką zamawiania u niego na stronie). I… wysłał całą książkę w pdfie 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s