Światła Małego Miasta

Ashampoo_Snap_niedziela, 17 grudnia 2017_12h13m26s_010_Świat Czytników, czyli Robert Drózd, ponownie odnalazł ciekawy projekt prowadzony przez Instytut Reportażu oraz Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii: Świat Małego Miasta. Czym jest ten projekt? Najwygodniej będzie zacytować:

Światła Małego Miasta to projekt badawczo-reporterski, którego celem było zbadanie i opisanie życia codziennego w najmniejszych polskich miasteczkach, czyli takich, w których żyje mniej niż 20 tysięcy mieszkańców. Projekt prowadzi Instytut Reportażu i Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii przy wsparciu Orange i PBS. Z 704 miast poniżej 20 tysięcy mieszkańców wybraliśmy te, które są oddalone przynajmniej 80 kilometrów od najbliższego miasta wojewódzkiego i nie mają charakteru turystycznego ani innych specyficznych cech (np. leżą na granicy) czy konotacji historycznych.

Ubiegłego lata badacze i reporterzy – w sumie prawie czterdzieści osób – odwiedzili 35 miasteczek rozsianych po całej Polsce. Pytali o to, jak się żyje na co dzień w Olecku, Połczynie, Wyśmierzycach i innych miasteczkach. W tym samym czasie zrealizowano badanie ilościowe. Efektem projektu Światła Małego Miasta jest strona www, raport badawczy, który powstał na podstawie analizy danych oraz wybór reportaży.

Ashampoo_Snap_niedziela, 17 grudnia 2017_12h11m22s_009_.png

W zbiorze znalazło się dwanaście reportaży. Zbiór można pobrać ze strony projektu w trzech formatach (mobi, epub i PDF). Na stronie jednak dostępne są kolejne reportaże, które nie zdążyły się znaleźć w opracowaniu. Niewykluczone, że będzie ich przybywać, więc zainteresowanych zachęcam do zapisania sobie adresu strony i zaglądania periodycznie,  czy nie pojawiło się coś nowego.


2 myśli w temacie “Światła Małego Miasta

  1. A jeszcze niezłe jest to, że autorami tekstów są w dużej części absolwenci (lub uczniowie) Polskiej Szkoły Reportażu, która kosztuje 12k zł / rok, więc… fajnie móc jeździć tak sobie po Orzyszu i spisywać historie ludków 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s