Fińskie klimaty

Ashampoo_Snap_2017.11.09_19h34m21s_020_.pngBookRage uruchomiło fińską wersją swojego serwisu: https://bookrage.fi. Z tej okazji przygotowano dla nas niespodziankę: skromny pakiet najciekawszych fińskich książek wydanych po polsku – prosto od fundacji Wolny Tor. Akcja potrwa do 23.11.2017.

A oto książki dostępne po zapłaceniu przynajmniej złotówki:

 • Kraina chowańca – Petri Tamminen
  • Trzeci zbior poetyckich impresji Petriego Tamminena (2002), współczesnego mistrza minimalizmu i subtelnego humoru. Podobnie jak w poprzednich dwóch zbiorach, Tamminen opowiada o współczesnym mężczyźnie – tym razem opisując jego wymyślne kryjówki, rozmaite sposoby ukrywania się przed światem ze swoim wstydem i swoim milczeniem.

   Z humorem Czechowa Tamminen dowodzi, że Fin chowa się nie tylko w swoim ulubionym lesie czy na ukochanym strychu, lecz także w łazience, w hotelu, na lotnisku, wyludnionych terenach fabrycznych, lecz także w abstakcyjnym świecie lata i zimy, a nawet w archetypie mitycznego zawadiaki i amanta Kalevali – Lemminkäinena. Po co to robi? Przed kim się kryje: przed innymi czy może – przed sobą samym?

 • Nim zajdzie słońce – Johanna Sinisalo
  • Ileż to razy pytaliśmy – a co by było, gdyby krasnoludki istniały naprawdę? Johanna Sinisalo zmieniła trochę to pytanie: co by było, gdyby trolle istniały naprawdę? Jednym z głównych aktorów drugiego planu powieści Johanny Sinisalo jest słabo jeszcze poznane, ale najzupełniej rzeczywiste zwierzę – Felipithecus trollius.

   Na kanwie jego niezwykłej przyjaźni z człowiekiem, młodym fotografem i grafikiem komputerowym Aniołem Hartikainenem, Sinisalo snuje niezwykłą historię o odmienności i tolerancji, o miłości i o tym, jaki jest współczesny, zurbanizowany świat, w którym spragnieni miłości ludzie błądzą w ciemnościach szukając światła, które tylko niektórzy potrafią odnaleźć. W roku 2000 powieść Nim zajdzie słońce została uhonorowana najważniejszą fińską nagrodą literacką – Finlandią.

 • Tainaron. Listy z innego miasta – Leena Krohn
  • Tainaron (1985) to przełomowe dzieło Leeny Krohn. Zabiera czytelnika w podróż do niesamowitej rzeczywistości. W tym jubileuszowym wydaniu, ilustrowanym przez [siostrę pisarki, znaną graficzkę] Inari Krohn, powracamy do oryginalnego nastroju Tainaronu: jesteśmy świadkami niewiarygodnych przeobrażeń, stwierdzamy dziwne zbiegi okoliczności i rozważamy różne możliwości istnienia. W niniejszym wydaniu czytelnik znajdzie również dwa wcześniej niepublikowane listy.

   Powieść Tainaron: Listy z innego miasta (1985) zabiera czytelnika w niesamowitą podróż: w zbiorze 30 listów narratorka książki opowiada nieznanemu adresatowi o niezwykłych mieszkańcach miasta owadów: Imitatorze, Trykoniu, Kwiatomirze, Królowej Trzmieli, Mierniczym, Świetlikach. Wspomina o tajemniczych, niepokojących odgłosach, ruchomych piaskach i zbliżającej się nieuchronnie zimie, gdy wszyscy tainaronianie będą musieli zapaść w głęboki sen. Czy i narratorka owinie się kokonem i zaśnie? Czy się jeszcze obudzi?

W pakiecie za aktualną średnią otrzymujemy jeszcze dwie pozycje:

 • To się zdarzyło tutaj – Raija Siekkinen
  • Dlaczego pewnego marcowego dnia kobieta przyjechała do pustego od dawna domu, choć noce są jeszcze mroźne? I dlaczego zdecydowała się w nim zostać, choć wcześniej oświadczyła pośrednikowi z biura sprzedaży nieruchomości, że chce się domu pozbyć? Mężczyzna chce zobaczyć, po co kobieta wróciła. Dlaczego jednak obserwuje kobietę i dom z ukrycia?

   Gdy w końcu staje się jasne, że kobieta domu nie sprzeda, mężczyzna rozumie, że tam się musiało coś wydarzyć. Chce się dowiedzieć czegoś więcej, więc zapoznaje się z kobietą. Wkrótce oboje uświadamiają sobie, że los już wcześniej skrzyżował ich ścieżki.

   To się zdarzyło tutaj to piękna, zagadkowa opowieść o stracie, pamięci i niesamowitych zrządzeniach losu.

 • Córki Pana Lota – Daniel Katz
  • W starej tawernie w Salonikach pan wszelkiego stworzenia – niejaki Hankonen – przegrywa w kości świat do sycylijskiego mafiosa Donadoniego, potomka tytanów. Pojawia się jednak mały problem – Ziemia nagle się wyludniła. Trzeba zacząć wszystko od początku, od Adama i Ewy, ale Donadoni nie wie, jak ich stworzyć, a stary Hankonen już nie pamięta, jak to się robiło.

   Nowy bóg Donadoni idzie w ślady Hankonena i doświadcza biedną ludzkość zgodnie z prastarym przepisem: dostaje się Patriarchom, Synowi, a nawet jego Ojcu; dostaje się Finom i wielu innym. A Hankonen rozbija się po Europie w poszukiwaniu kasy, miłości – i własnych korzeni.

   Córki pana Lota zabierają czytelnika w karkołomną podróż na wskroś czasów i przestrzeni. Katz pisze na nowo Biblię i bezwstydnie stawia cały świat na głowie.


Jedna myśl w temacie “Fińskie klimaty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s