Odrodzenie ustroju cechowego

574192-352x500

Chesterton Polska nie próżnuje i przekazuje w nasze ręce kolejną małą książeczkę autorstwa Arthur J. Penty, który był w pewnym sensie nauczycielem G.K. Chestertona. Odrodzenie Ustroju Cechowego została przetłumaczona przez bardzo aktywnego tłumacza tego projektu, Macieja Wąsa.

Książka pochodzi z początku dwudziestego wieku, gdzie industrializm i wiele innych przemian społecznych działy się nieco poza kontrolą rozumienia tych przemian a ich kierunek niepokoił wielu myślących ludzi. Ich obszerność i pewien globalizm był niemal świadomie niedostrzegany i ignorowany. Oto jak widzi to pan Wąs w komentarzu do tłumacza do książki:

I niezależnie od tego, czy społeczeństwo zmęczone leseferyzmem wybierze socjalizm (teraz zazwyczaj demokratyczny), czy zmęczone socjalizmem wybierze liberalizm (teraz zazwyczaj neo), podstawowe procesy społeczne toczą się dalej, a ci, którzy za nimi stoją, zacierają ręce; bo oto dzieci wolnych narodów Zachodu stają się, z roku na rok, a wręcz z dnia na dzień, coraz bardziej niewolnikami swoich pracodawców.

Wielką zasługą Pentyego jest, że pisze dokładnie o tym. Pisze o tym świetnie, logicznie, z rygorem naukowym prawdziwie godnym wychowanka cywilizacji łacińskiej. Bez litości krytykuje nadużycia społeczne tak kapitalizmu, jak socjalizmu (który nazywa, do czego ma przecież pełne prawo, „kolektywizmem”), wskazując, że tak naprawdę wyrastają te dwie doktryny ze wspólnego pnia i nie stanowią dla siebie realnej alternatywy. Żeby rzeczywiście coś zmienić, żeby skutecznie przeciwstawić się narastającym patologiom, należy w pierwszym rzędzie zmienić sam źródłowy sposób myślenia o życiu społecznym;

Niewielu współcześnie wie jak rodził się konsumpcjonizm, industrializm z towarzyszącym mu odwiecznie rzemieślnikiem czy też zmiany społeczne, które doprowadziły do bardzo istotnych zmian etycznych sporych warstw społecznych. Na wszelkie przemiany, w tym także polityczne, nie możemy patrzeć płasko i jednostronnie – potrzebujemy szerszej perspektywy oraz rozumienia ich fizyki, aby móc je trafnie ocenić a przede wszystkim zrozumieć.

Ustrój cechowy, warto powtórzyć: przy wszystkich swoich bolączkach, bronił pracowników przed alienacją, trzymał konkurencję w rozumnych ryzach i nie poddawał się dyktatowi konsumentów, a przede wszystkim: uniemożliwiał konkurowanie ceną. Jednym słowem: bronił gospodarkę przed materializmem.

Książka dostępna jest za darmo, na licencji Creative Commons.

O poprzednich inicjatywach Uwalniamy GKC pisałem już wcześniej:


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s