Gmork ma 3 latka!

Trzy dni temu wydawnictwo Gmork ukończyło 3 lata swojej działalności. Z tego okazji wydawca przygotował pewien pakiet książek, które można kupić po bardzo przyzwoitej cenie. Dwie z tych książek w wersji elektronicznej ja już kupiłem wcześniej – tym razem zestaw jednak obejmuje także książki papierowe, więc zakupu dokonałem ponownie. Gmork udostępnił tylko 100 pakietów, więc teoretycznie powinniśmy się śpieszyć. Na dzień dzisiejszy jednak nie ma wielu chętnych – a wielka szkoda! Czas więc Was zachęcić 🙂

Wydawnictwo Gmork bardzo słabo opisało swoją urodzinową ofertę. Osobiście do końca nie wiedziałem co kupuję i co dostanę. Postanowiłem więc usystematyzować informacje podawane na stronie i w newsletterze a także moje doświadczenia, aby dostarczyć Wam pełnej i klarownej informacji.

Pierwszy, podstawowy pakiet to zestaw dwóch książek:

 • Bez znieczulenia, Juliusz Wojciechowicz, 212 stron, ocena: 7,3/10
  • Wkraczacie w świat cudownie schorowanych pomysłów, nie musicie nawet zapinać pasów, tym zajmą się sanitariusze – po lekturze.
   Bez znieczulenia to kilkadziesiąt mikroświatów składających się na obraz Polski odbity w źrenicach Juliusza Wojciechowicza. Świat przedstawiony daleki jest od obiektywizmu, językiem lepkim od porównań autor serwuje nam przekąski tak cholernie ciężkostrawne, że jeszcze długo odbijają się czkawką przemyśleń, nasze umysły łączą się na krótkie chwile z umysłami protagonistów, przez co jeszcze mocniej dostaje się czytelnikowi po głowie. Opowiadania, niczym płonące kielony wódy, spływają do gardeł, w pierwszej kolejności wywołując szok. Potem przychodzi czas na śmiech, refleksję, wstyd, a nierzadko złość lub po prostu smutek. Pozostawcie więc lepiej nadwrażliwość w realnym świecie.
   Uwaga: środków znieczulających nie załączono.
 • Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir, autorzy: Robert Ziębiński, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla, Kornel Mikołajczyk, Mariusz Czubaj, stron 264, ocena: 7,62/10
  • W czyśćcowym, post-apokaliptycznym Ghost City bezwzględny mściciel Tex Harley toruje sobie drogę do prawdy – drogę usianą trupami wrogów, opornych informatorów i nieszczęśników, na których dostał płatne zlecenie. Żądny zemsty, pozbawiony pamięci łowca nagród przeczesuje mroczne zaułki dekadenckiego miasta, odkrywając kolejne krwawe szczegóły brutalnego morderstwa swojej ukochanej Lany – kobiety ulotnej i tajemniczej jak zagadka, którą Tex musi rozwikłać.W zaśnieżonej, ponurej Warszawie podstarzały, nadużywający alkoholu detektyw otrzymuje nietypowe zlecenie. Musi dokonać niemożliwego – udowodnić niewinność młodej kobiety, w towarzystwie której w niewyjaśniony sposób umierają kolejni mężczyźni. Wystarczy, że zasną, a już nigdy nie otworzą oczu. Na szali Temidy ważą się losy honoru detektywa oraz zagrożonego egzekucją życia Modliszki, a droga do prawdy wybrukowana jest zjawiskami wymykającymi się racjonalnemu postrzeganiu.Na zdewastowanym osiedlu zamieszkałym przez najgorsze społeczne męty, zaprawiona w typowych dla patologicznych blokowisk bojach heroina toczy nierówną walkę o swoją duszę. Przygarnia także pod swoje skrzydła Młodego – chłopca, który jeszcze nie do końca zdążył nasiąknąć wszechobecnym złem gnieżdżącym się w mikrokopii piekielnego miasta. Lochę i Młodego zaczyna łączyć tajemnicza więź – więź zdolna zatrząść w posadach blokowiskiem tonącym w złowrogim cieniu wciąż rosnącego muru o ludzkich tkankach.
   XXII wiek nie musi oznaczać braku zapotrzebowania na prywatnych detektywów.

   W cyberpunkowej Gigalopolis klasycznie błyskotliwy Valter Fingo do spółki z hologramową, zjawiskowo urodziwą asystentką Luką i półmechanicznym kotem o umyśle człowieka porywają się na każde, nawet najbardziej skomplikowane zadanie; są przecież specjalistami od spraw niemożliwych. Jedna z nich wydaje się wręcz podręcznikowo „niemożliwie” zagmatwana, do tego mruga skośnym okiem chińskiego erzacu.

   Hardboiled to cztery nowele o mrocznych, nacechowanych fantastyką fizys, odziane w klasyczne płaszcze noir – to mariaż komiksowego horroru, cyberpunku i onirycznej grozy z czarnym oldschoolowym kryminałem.

   Daj się oczarować pulpową brutalnością, szarym spleenem i cyniczną ripostą.
   Daj się ugotować.
   Na twardo!

Aby te książki kupić wystarczy wydać 15 PLN. Oczywiście jest to zrobione na wzór Bookrage, więc jest to cena minimalna – możemy zapłacić więcej. Część z wpłaconych pieniążków pójdzie do autorów a część do fundacji. W przeciwieństwie jednak do Bookrage, tu nie mamy możliwości decydowania ile dla kogo.

Pakiet podstawowy to książki w miękkiej oprawie wraz z wersjami elektronicznymi (PDF, mobi, epub).

Drugi poziom cenowy to  35 PLN. Za tę cenę otrzymamy dwie poprzednie książki oraz trzecią (TYLKO w wersji papierowej!):

 • Iron Tales. Literacka składanka w hołdzie Iron Maiden, autorzy: Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Radecki, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz, Kacper Kotulak, Adam Froń, stron 293, ocena: 7,33/10
  • Gdy w 1975 roku Steve Harris zakładał własną kapelę, zapewne nie zastanawiał się, jak to wpłynie na życie milionów przyszłych fanów. Iron Tales to literacka składanka inspirowana twórczością kultowego, heavymetalowego zespołu – Iron Maiden, popełniona przez autorów, którzy bez mrugnięcia okiem oddaliby dusze Eddiemu. Znajdują się tu opowiadania z pogranicza grozy, humoru i groteski, w których każdy fanatyk legendarnej grupy znajdzie coś dla siebie.
   Kiedy raz wkroczysz do świata Iron Maiden – nie ma już ucieczki.
   Up the Irons!

W przypadku obu pakietów do ceny, którą zapłacimy, trzeba będzie doliczyć jeszcze koszty wysyłki w wysokości 10 PLN.

Sam proces zamówienia jest zdecydowanie mało czytelny – do końca nie wiemy co zamawiamy i w jakiej postaci. Osobiście spodziewałem się, że Iron Tales także otrzymam w wersji elektronicznej – nic bardziej mylnego. W tej materii wydawnictwo ma jeszcze sporo do zrobienia. Książki jednak, co widać powyżej, są bardzo wysoko oceniane i choć nie czytałem jeszcze żadnej z tych pozycji, to z pewnością zacznę od historii Iron Maiden.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s