Wolna Prasa z Chesterton Polska

wolnaprasa

My tu gadu, gadu, a Chesterton Polska dzięki Maciejowi Wąs wprowadziła kolejną książkę w ramach swojego projektu. O projekcie Uwalniamy GKC pisałem już wcześniej, prezentując przy tej okazji kilka cennych książek do czytania za darmo. Dziś prezentuję książkę z 1918 roku, napisaną przez przyjaciela GKC, Hilaire Belloc. Autor już w tamtym czasie podjął ogromnie ważny temat, który do dziś pozostaje na topie. Oto co znajdujemy w komentarzu tłumacza do książki:

Ta książka zaś, jest polityczna zupełnie otwarcie. Celem jest jedno: demaskacja mechanizmów oligarchicznej władzy początku wieku XX, kryjącej się za fasadą wyborów i parlamentów, i skłonienie czytelnika do refleksji, do pogłębionego namysłu nad stosunkami społecznymi, w których przyszło mu żyć.

Pan Maciej uznał temat na tyle ważny, aby tę niewielką książką przetłumaczyć, przypomnieć i zmusić do myślenia, zainspirować. Oto jak mówi swoich motywacjach:

Dlatego też ta mała broszurka wydaje mi się nader aktualna. Bo mówi o sprawach, które wciąż się dzieją – i które, dzięki temu, że dysponujemy dzisiaj telewizją i internetem, są nam wszystkim bardzo bliskie. Pozostaje więc liczyć, że te proste ale przenikliwe, by nie powiedzieć: odkrywcze, obserwacje staną się dla ich czytelników źródłem inspiracji do podjęcia we własnym życiu konkretnych działań, i pozwolą im (tak jak mnie) lepiej orientować się w labiryncie polityczno-biznesowych powiązań, stanowiących sól dzisiejszego ustroju narodów.

Książka do pobrania z biblioteczki Uwalniamy GKC. Wpisałem ją także do serwisu Lublimy Czytać, aby ułatwić Wam dodanie książki do kolejki oraz ułatwić zostawienie Waszej opinii.

 

 


Jedna myśl w temacie “Wolna Prasa z Chesterton Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s