Uwalniamy GKC!

1-Chesterton_Polska_logo_edited.png

Swego czasu na BookRage.org pojawił się zestaw audiobooków, w którym znalazł się także tytuł Człowiek, który był czwartkiem. Książka zrobiła na mnie powalające wrażenie. Gdy się pomyśli, kiedy była napisana, to trzeba przyznać, że autor wyprzedził nieco swoje  lata. Niezwykle zakręcona powieść, zmuszająca do refleksji, ciągle aktualna. Porusza i przeraża w swym przekazie, pozostawia na zawsze odciśnięte piętno. Książkę w owym czasie oceniłem na 8/10. Co to za autor? Mowa o Gilbert Keith Chesterton. Wtedy jeszcze nie przywiązywałem wagi do autorów – teraz wiem, że to paskudne przeoczenie. I oto po latach spotykam się z nim ponownie.

Ostatnimi dniami trafiłem na stronę Uwalniamy GKC! Cóż to jest? To strona poświęcona twórczości wyżej wspomnianego pisarza. Znajdziemy tu fragmenty tłumaczeń jego tekstów jak i,  co ważniejsze, przetłumaczone dzieła pana Chestertona, które znalazły się już w domenie publicznej. Tłumaczeń dokonali Maciej Wąs  i Maria Godlewska. Książki udostępniono na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 (w uproszczeniu: swobodne korzystanie w celach niekomercyjnych) – czyli pobieramy za darmo i czytamy do woli. Za projektem tym zaś stoją dwaj panowie: Maciej Wąś (wcześniej wspomniany) oraz Paweł Kaliniecki.

Na stronach tego projektu znajdziemy wydzieloną sekcję nazwaną Biblioteczka. Na dzień dzisiejszy znajdziemy tu pięć książek GK Chestertona (książki dodałem do serwisu LC i tam prowadzą odnośniki):

Wszystkie książki zostały przygotowane w formatach epub, mobi i PDF. W zasadzie więcej nie trzeba. Książki zdążyłem „przelecieć” – bardzo starannie przygotowane. Powinno się to dobrze i wygodnie czytać, zwłaszcza, że każda książka (z wyjątkiem biografii Charlesa Dickensona) została opatrzona Słowem od Tłumacza, co pozwala płynniej wejść w klimat danego dzieła.

To o czym jeszcze warto wspomnieć to ogromne zaangażowanie autorów projektu, ich dokładność, pasję i radość dzielenia się z innymi swoją ciężką pracą. Godne nie tylko pochwały ale i naśladowania. Miejmy nadzieję, że na tym się ten projekt nie zatrzyma – trzymam kciuki!

Osobiście książki już pobrałem i pod koniec kwietnia jedną z książek Chestertona z pewnością wcisnę w swoją kolejkę czytelniczą. Wtedy z radością podzielę się Wami moimi spostrzeżeniami już z właściwej przygody literackiej.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

 

 


2 myśli w temacie “Uwalniamy GKC!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s