Wizja Lokalna

wizja_lokalna-cyfrant-ebook-covTrafiłem bardzo niefortunnie. I nie chodzi tu o autora, lecz to, że książka jest (chyba) nieformalnie trzecią częścią cyklu o Ijonie Tichym. Kolejną moją wpadką było to, że w zasadzie twórczości Lema nie znam i zdecydowanie nie byłem przygotowany na to co znajdę w książce. A wszystko za sprawą pewnej promocji dołączonej do karty MultiSport, dzięki której nabyłem (za darmo) właśnie tę książkę.

Przed Wizją Lokalną miałem za sobą nieudaną próbę przebrnięcia przez Opowieści o Pilocie Pirxie oraz zdecydowanie udaną przygodę z opowiadaniem Niezwyciężony w adaptacji Audioteki – wspaniała superprodukcja nagrana w technice binauralnej. Było więc jeden do jednego. Postanowiłem więc ponownie rzucić się w otchłań opowieści Lema.

Po zakończeniu Wizji Lokalnej, co uznałem za niebagatelny sukces, myślałem, że aktualny wynik to w zasadzie dwa do dwóch. Czułem się zmęczony, wymemłany i jednocześnie szczęśliwy. Książkę miałem ochotę porzuć tyle razy, że palców moich rąk nie starczyłoby z pewnością. Teraz sam nie wiem co ostatecznie przekonało mnie, aby pozostać przy tej lekturze do samego końca.

Będąc w trakcie wielotygodniowych, nocnych studiów Ijona w bibliotece – a jest to chyba najtrudniejszy moment w książce – byłem już zdecydowany: DOŚĆ! Jeszcze tylko kilka minut – i tak jadę do pracy, to mogę już dosłuchać – a potem: sio! I wtedy nagle otworzyły mi się jakieś „klapki” w mózgu. Zacząłem widzieć, że jest jakieś drugie dno. Że w tych, niemal dziecinnych, opowiastkach i para-dokumentach ukryty jest jakiś przekaz. Wtedy „DOŚĆ!” zamieniłem na „RESEARCH!”. Normalnie tego nie robię, bo nie bardzo lubię, narzucania sugestii innych. W tym przypadku jednak rozpaczliwie potrzebowałem pomocy. Sięgnąłem więc po opinie czytelników, którzy publikowali w serwisie LC. Zdębiałem!

Powieść Lema posiada nie jedno dno – ma ich zdecydowanie więcej. Przeplatają się tu wątki około polityczne, parafrazujące światy po obu stronach żelaznej kurtyny. Znajdziemy tu wiele sarkazmów dotyczących współczesnych naukowców i dróg, którymi podążają. Znajdziemy tu prześmiewcze poczucie wyższości, jakie nosi rasa ludzka. Rozprawienie się z częścią filozoficznych kamieni i … Ja nie znalazłem z pewnością wszystkich „denek”. Jest ich bardzo dużo a powieść nagle ukazała mi zupełnie nowe oblicze. Skończyłem ją w pewnego rodzaju euforii. Tak – wrócę do niej, ale dopiero gdy wchłonę poprzednie części o Ijonie – z pewnością jeszcze wiele nowego odkryję w tej powieści.

Na koniec ja jeszcze po prośbie. Ustalenie kolejności powieści Lema nie jest łatwe – tu nawet LC nie dało w tym temacie rady. Według moich ustaleń, których zupełnie nie jestem pewien, udało mi się stworzyć poniższą kolejność cyklu. I tu pytanie do fanów i znawców twórczości Lema, czy poprawnie rozszyfrowałem to? – chciałbym teraz wrócić do prawdziwie pierwszej części. Każda pomoc mile widziana!

– Dzienniki gwiazdowe

– Kongres futurologiczny

– Wizja lokalna

– Pokój na Ziemi


Jedna myśl w temacie “Wizja Lokalna

 1. Nie wiem czy jest sens szukania „prawdziwej” historii Ijona Tichego. Zasadniczo jest to postać, z którą Autor się utożsamiał i wiele cech charakteru Ijona można było znaleźć u samego Lema. Jeżeli chcesz posłuchać mojej porady, zajrzyj po prostu na listę pierwszych wydań wszystkich książek Lema (na Wiki) i czytaj je właśnie w takiej kolejności.

  Moje ulubione są chyba „Dzienniki gwiazdowe”, głównie ze względu na mnogość poruszanych tematów. Z kolei recenzowany przeze mnie niedawno „Kongres futurologiczny” to majstersztyk narracyjny (nie czytaj mojej recenzji sprzed roku, o tutaj: https://xpil.eu/recenzja-kongres-futurologiczny/ – jeżeli nie chcesz sobie psuć niespodzianki) oraz oczywiście mnóstwo niezwykle cennych i celnych spostrzeżeń na temat ludzkiej natury. Bardzo, bardzo polecam.

  Aha, sama „Wizja Lokalna” (o czym zapewne sam dobrze wiesz) jest rozwinięciem „Podróży czternastej” z „Dzienników…”, jednego z lepszych wg mnie opowiadań w tej książce.

  Gdyby nie to, że właśnie mam pieprznik w pracy, napisałbym coś więcej. Jestem wielkim fanem twórczości Lema i często się do niej odwołuję na swoim blogu i nie tylko.

  Pozdrawiam zza blogowej miedzy!

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s