Jak legalnie korzystać z ebooków

balance-3-1237355-640x480

Dość często dostaję pytania jak to jest z książkami elektronicznymi, gdy chodzi o prawo i legalność. Niby wszystko jest jasne, ale wątpliwości ciągle pozostaje wiele. Oto wyjaśnienie najważniejszych kwestii, o które pytacie.

Legalność „obsługi” książki elektronicznej możemy porównać do „obsługi” książki papierowej. Oto zestaw analogii:

 • Książkę papierową kupujesz i stajesz się jej właścicielem – podobnie z ebookiem.
 • Książkę papierową możesz przeczytać tyle razy, ile chcesz lub zdołasz – podobnie jest z ebookiem (nie dotyczy serwisów z usługą subskrypcyjną, takich jak Legimi).
 • Książkę papierową możesz powielić na swoje prywatne użytkowanie; z reguły mamy do czynienia z powielaniem ograniczonej liczby stron (np. do robienia notatek, aby książki nie mazać) – niezwykle rzadko z kopiowaniem całej. W przypadku ebooka możemy także robić kopie naszego pliku tylko w celach prywatnych – np. aby zrobić backup naszej biblioteczki, zabezpieczyć pliki w chmurze (tu zawsze mamy zjawisko powielania plików), pożyczyć komuś do czytania itp.
 • książkę papierową możesz pożyczać rodzinie lub znajomym (definicja znajomych jest dość luźna). Podobnie jest z książkami elektronicznymi. Tu jednak zalecam umiar i rozwagę. Za każdym razem trzeba być świadomym, że plik elektroniczny może podlegać w takiej sytuacji łatwiej kradzieży (może być skopiowany przez naszego znajomego, np. do chomikuj.pl). Uważajmy więc komu pożyczamy/udostępniamy, uczulajmy naszych znajomych, że jest to plik podpisany znakiem wodnym (najczęściej) wskazującym na moją osobę i jeśli to wycieknie za daleko, mogę mieć problemy. Odpowiedzialność ostatecznie spadnie na mnie. Pamiętajmy, że udostępnianie takiego ebooka nieograniczonej liczbie osób (poza kontrolą) jest nielegalne i w pewnych sytuacjach ścigane dość aktywnie. Po przeczytaniu książki elektronicznej nasz znajomy powinien usunąć plik – także powinniśmy go o tym poinformować.
  Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Niekiedy kupując książkę, nabywamy ją zabezpieczoną przed kopiowaniem (np. DRM). Wtedy tracimy łatwe możliwości dzielenia się taką książką. Współcześnie pojawia się też trochę promocji, w których możemy otrzymać książki, które będą dostępne tylko w aplikacji (Audioteka & Orlen, Legimi & Allegro). Wyjątki te są jednak z góry zaplanowane i wynikają niejako ze specyfiki promocji. W takich sytuacjach dzielenie polega na tym, że musimy zainstalować aplikację i zautoryzować się swoim loginem. W przypadku dalszych znajomych i dalszej rodziny nie polecam tej metody (bardzo często  łamie to umowy licencyjne i regulaminy). W przypadku bliskiej rodziny – czemu nie?
 • książkę papierową możemy odsprzedać lub nawet oddać. Podobnie sprawa ma się z książką elektroniczną, choć tu sprawa nie wygląda tak prosto. Po pierwsze książka nadal będzie miała znak wodny wskazujący na naszą osobę (najczęściej adres email, ale nie tylko) – tego już na się nie uda zmienić. Warto więc w przypadku sprzedaży lub przekazania książki sporządzić jakiś dokument potwierdzający zbycie. Druga strona medalu to konieczność usunięcia wszystkich kopii tego pliku (ebooka), które sporządziliśmy wcześniej (backupy, kopie, itd.). Zbywając książkę, musimy pozbyć się także archiwalnych kopii tego ebooka.
  Oczywiście zasada nie dotyczy książek zabezpieczonych DRM lub przypisanych tylko do naszego konta i dostępnych przez aplikację.
 • Czasami dostaję także pytanie, czy ebooki można wydrukować. Kwestia drukowania czasami jest zablokowana przez sprzedawcę, zwłaszcza, gdy książka jest w postaci pliku PDF. Ograniczenie to nie do końca jest uczciwe (o legalności takiego działania nie chciałbym się rozwodzić) – część z tych książek to książki do nauki języków obcych, więc osobiście nie wyobrażam sobie pracy na tych książkach bez wydrukowania fragmentów, na których w danym momencie pracuję. Generalna zasada brzmi, że do naszych prywatnych potrzeb, możemy wydrukować nawet całą książkę.

To te najczęstsze pytania. Jeśli jeszcze jakieś pominąłem to pytajcie – chętnie rozszerzę te analogie o dodatkowe – tak aby rozwikłać wszelkie wątpliwości prawne.


4 myśli w temacie “Jak legalnie korzystać z ebooków

  1. Jestem w trakcie kończenia tekstu traktującego właśnie o różnych formach książek w kontekście czytania. Polecam więc chwilę cierpliwości i śledzenie nowości 🙂 Może wtedy się więcej wyjaśni 😉

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s