Leczenie witaminą C

lemons-1474248-640x480

Na swoim poprzednim blogu znalazłem pewien wpis, który mnie nieco zadziwił. Zwłaszcza, że dopiero teraz te terapie są mile widziane, rozpowszechniane i nawet moja połowica nie neguje jej, podczas gdy w 2012 roku była gotowa mnie zlinczować za stosowanie lżejszej odmiany tej kuracji na dzieciach. Wpis pochodzi z lutego 2012 – czyli ma już u mnie pięć długich lat!

Wtedy przedstawiona niżej kuracja była uznawana za mocno niszową. Dziś, między innymi dzięki książkom Jerzego Zięby (choć nie tylko!) wiemy, że kuracje te są dość ważna i aktywują nasz organizm do obrony przed wszelkiego rodzaju zdrowotnymi przeciwnościami. Oto treść:

Coraz częściej trafiam na porady z cyklu jak poradzić sobie szybko z przeziębieniem. Pytając nawet znajomych słyszę całe tabuny porad pochodzących chyba od prababć lub jeszcze dalej. Wśród tych porad odnajduję przepisy z wódką, z czosnkiem, miodem lub innymi specyfikami. Znalazł się tam także przepis dotyczący leczenia witaminą C. I na tym przepisie chciałbym się skupić z kilku powodów – pierwszy z nich jest banalny: bo działa; drugi: bo potwierdzony został w wielu źródłach.

Metoda zakłada, że bardzo silne dawki witamy C spożywane w określonym czasie, pozwalają znacznie złagodzić skutki przeziębienia lub nawet powstrzymać je, jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie. Całość metody jest banalna:

10 tys. mg witaminy C w ciągu jednej doby nie dłużej niż dwie doby w dawkach po 1 tys. mg co godzinę.

Zastosowana metoda ostatnimi czasy sprawdziła się w moim przypadku rzeczywiście skutecznie! Gorąco polecam.

chili-peppers-1-1321981-639x424

A teraz jeszcze kilka ciekawostek związanych z zawartością witaminy C w owocach i warzywach. Przyjrzyjmy się zawartości witaminy C w poszczególnym produktach (na 100 g danego produktu):

 • cytrusy (cytryna, pomarańcza, limonka): 50 mg
 • papryka czerwona: 140-170 mg (zależy od wielkości papryki)
 • papryka zielona: 90-120 mg (zależy od wielkości papryki)
 • pomidor: 21 mg
 • ziemniaki (gotowane): 11 mg
 • jabłka: 9 mg (!!!)
 • ogórki: 8 mg
 • cebula: 6 mg
 • gruszki: 5 mg
 • truskawki, poziomki 60-66 mg
 • szpinak: 68 mg
 • porzeczka czarna: 183 mg (!!!)
 • brukselka: 94 mg
 • kapusta biała: 48 mg
 • kapusta kwaszona: 16 mg (!)
 • kapusta czerwona:  54 mg

12 myśli w temacie “Leczenie witaminą C

 1. Metoda brzmi całkiem ciekawie. Rekomendowana dzienna dawka witaminy C to 80 mg, a tu mamy przekroczenie jakieś 125 razy, na szczęście witamina C jest wydalana z moczem więc co najwyżej zakwasimy nasze drogi moczowe, co przy infekcjach dróg moczowych ma akurat sens. Zresztą obecnie nie tylko witamina C jest przekraczana witamina D, która ma wpływ na naszą odporność jest ostatnio polecana w dawkach po 4000-5000IU, gdzie rekomendowana dzienna dawka to 200IU. Nie wiem na jakiej zasadzie te dawki były wyznaczane, ale w krajach skandynawskich już dawno dawki witaminy D są znacznie wyższe, mówi się nawet o specjalnym fortyfikowaniu żywności tą witaminą….”Witaminki witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki, wszyscy mamy dziarskie minki,bo zjadamy witaminki”:)

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Też słyszałam o wyjątkowych właściwościach witaminy C (ale nie w postaci tabletek, kóre nam kiedyś podawano).
  Tylko ta dawka 1 tyś mg do godzinę jest bardzo duża zważywszy, ile mig witaminy zawierają poszczególne produkty w Twoim wykazie. Trzeba by zjeść dobre ponad pół kilo czerwonej papryki co godzinę 🙂
  Swoją drogą kiszoną kapustę podejrzwałam o większe bogactwo wspomnianej witaminki:)

  Polubione przez 1 osoba

 3. Przy okazji Twojego wpisu chciałam obalić jeden mit. Często w reklamach czy na produktach pojawia się opis lewoskrętna witamina C i dodatkowo hasło, że tylko taka działa. Witamina C ma izomery L i D, ale L nie oznacza lewoskrętności (dla wtajemniczonych to zapis wynikający z konfiguracji Fishera). Witamina C występuje w dwóch formach L i D, ale tylko L jest aktywna biologicznie, zresztą nikt nie robi kwasu D-askorbinowego, chyba, że w celach laboratoryjnych. Co zaś do form S i R, które mówią o skręcalności optycznej, to witamina C jest prawoskrętna. Nie mogę już słuchać reklam o cudownej lewoskrętnej witaminie C i naciąganiu szczególnie starszych osób na takie bajki.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s