Icecreem Ebook Reader za darmo

Z tym programem miałem już kiedyś do czynienia – po raz drugi pojawia się w GiveAwayOfTheDay. Dziś jeszcze przez ponad 20 godzin możemy mieć ten program za darmo (cena bez promocji: ok. 30 USD). Czy warto? Teoretycznie jeśli za darmo, to zawsze warto. Nie mam wiele czasu (płynie nieubłaganie, więc muszę się streszczać), więc postaram się przedstawić swoje doświadczenia z tym programem.

Po instalacji program uruchamia się na „dzień dobry” z błędem, co niezbyt zachęciło mnie do dalszego testowania:

Ashampoo_Snap_2017.02.15_10h49m15s_001_.png

Po przeklikaniu paru komunikatów i uruchomieniu programu ze skrótu wszystko wróciło do normy. Po pierwszym uruchomieniu pamiętajmy o wpisaniu numeru seryjnego, który podnosi naszą wersję do wersji PRO:

Ashampoo_Snap_2017.02.15_10h54m40s_004_.png

Program teoretycznie jest tylko czytnikiem książek elektronicznych. Ale nie tylko! Posiada też możliwość posiadania swojej biblioteki. Ja od razu wpadłem na chytry plan, aby wskazać mu katalog biblioteki programu Calibre – po co mnożyć katalogi? Mam kopię, więc nawet jeśli popsuje mi bibliotekę Calibre to odzyskam z backupu.

Program Icecreem Ebook Reader przechowuje swoją bazę w katalogu profilu:

ashampoo_snap_2017-02-15_11h20m40s_013_

Wbrew pozorom, jednak w tym katalogu nie ma książek. To dość dobra wiadomość, bo wygląda na to, że program przechowuje książki tam gdzie wskazaliśmy katalog. Przynajmniej ja wybrałem opcję „Add folder” (oczywiście jest też dostępny języki polski!). Import książek do bazy u mnie trwał chwilę, ale nie ma się co dziwić:

Ashampoo_Snap_2017.02.15_11h00m31s_005_.png

I tu pojawia się pierwsza niedogodność tego programu: program nie potrafi poradzić sobie z tzw. duplikatami. Jak kupujemy książki, to z reguły kupujemy w wielu formatach (przynajmniej dwóch). Program importuje te książki jako oddzielne pozycje.

Ashampoo_Snap_2017.02.15_11h25m52s_014_Ebook reader.png

Ja nie znalazłem opcji „mergowania” tych samych tytułów.

Dodatkowa niedogodność (w porównaniu do Calibre) to ilość informacji o książkach – nie wiele możemy ich wprowadzić:

ashampoo_snap_2017-02-15_11h06m23s_007_ebook-reader

Co gorsze, te dane nie zostały zaimportowane i musimy je ręcznie wpisać. Nie ma także możliwości, którą uwielbiam w Calibre, pobrania metadanych z Internetu. Przydałby się tu taki automat – zwłaszcza przy tak dużej bibliotece, jaką ja dysponuję.

Program pozwala na dodawanie własnych kategorii książek, dzięki czemu można zapanować na nimi – np. można dodać kategorię Przeczytane i do niej dodawać poszczególne pozycje. Niestety polega to na tzw. przenoszeniu do kategorii. Czyli jeśli mamy kategorie Przeczytane i Pożyczone, to nasza książka może być tylko w jednej z tych kategorii. A to już lipa!

Ashampoo_Snap_2017.02.15_11h11m14s_012_Ebook reader.png

Jako czytnik książek ten program sprawdza się nieco lepiej. Nie ma za wiele opcji, ale zrobiony jest schludnie i przejrzyście. Posiada trzy tryby czytania (dzień, noc, sepia) możliwość czytania dwukolumnowego lub jednokolumnowego, zmiana wielkości czcionki (bez wyboru czcionki z czytnika – należy to zmieniać w opcjach), możliwość robienia notatek, zakreśleń i zakładek. Przydatną funkcją jest tłumaczenie nawet całych zdań. Polega to na tym, że program przekierowuje zapytanie do Google Translator – dość prymitywne, ale przynajmniej działa 🙂

Ashampoo_Snap_2017.02.15_11h08m28s_009_Ebook reader.png

ashampoo_snap_2017-02-15_11h34m13s_015_

Ale w przypadku tego oprogramowania to wybitnie wielka róża z kolcami. Program nie jest przygotowany do pracy z ekranami dotykowymi. Strony możemy  przewracać wyłącznie poprzez dotknięcie – nie wolno przez przeciągnięcie, jak jesteśmy przyzwyczajeni w innych czytnikach ebooków. Na mojej Yodze korzystanie z tego programu jako czytnika nie jest fajne (slide zaznacza tekst).

No a l e jest za d a r m o 🙂


2 myśli w temacie “Icecreem Ebook Reader za darmo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s