Witajcie w Rosji

278970-352x500Witajcie w Rosji to zbiór opowiadań, które, jak fleszem aparatu, mają ukazać sceny współczesnej Rosji. Zwykło się ostatnio mówić, że Rosja to „stan umysłu” – i tak tu rysowany jest ten niezwykły kraj. Nic nie jest takim jak wygląda. Nic nie działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przewidywaniami. Wszystko podparte jest na innych strukturach, innych podstawach. „Witajcie w Rosji” pozwala lepiej zrozumieć te różnice i wskoczyć na zupełnie inne tory, na inny poziom mentalności i świadomości.

Silny marketing jak zwykle robił swoje. Czytałem Metro 2033, Metro 2034 i teraz dopiero ta książka trafia w moje ręce – poprzednich pozycji nie zauważyłem nawet. Czym jest Witajcie w Rosji? To zdecydowanie niezwykła książka. Książka, która trafi przede wszystkim do tego pokolenia, które jeszcze pamięta czasy komunizmu w Polsce. Wydaje mi się, ze tylko Ci będą w stanie zrozumieć to co pan Dmitrij przedstawił w swojej książce.

Każde z opowiadań jest niezależne i niesie konkretny przekaz. Zmusza do zastanowienia się i zrozumienia tego co nam przedstawiono. Ukazuje mechanizmy, które nie łączą się ze zdrowym rozsądkiem, z rzeczywistością, którą znamy ze swojego podwórka. Po pewnym czasie widać wyraźnie, że pewne wątki się łączą. Liczyłem więc na zakończenie z pompą, zapnięciem ich wszystkich i oszałamiającą puentą (mechanizm znany z Metro 2033). Na tę powieść autor miał jednak inny pomysł i jak się okazało wcale nie gorszy! Zakończenie było niepozorne i nieco usypiające. Już czułem rozczarowanie, gdy ostatnia strona zmieniła wszystko…


4 myśli w temacie “Witajcie w Rosji

  1. книга, это идеи и фантазии одного человека, по ней нельзя судить о России. Россия многогранна до бесконечности.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s