Życzenia na FB

Przy okazji urodzin trafiłem na kilka opinii dotyczących frustrujących (przynajmniej te osoby, które o tym pisały) życzeń na facebooku. Na co, tak frustrującego, zwróciły te osoby swoją uwagę? Przede wszystkim na to, że to nie sztuka pamiętać o czyichś urodzinach, gdy FB sam podpowiada tę datę. Druga z osób wyraziła swoją dezaprobatę, gdy ktoś ponownie składa życzenia: raz w realu a potem w FB.

Zastanawiałem się chwilę, co w tym złego, co w tym takiego niechcianego, niegodnego albo jeszcze czegoś tam innego? Zaskoczyły mnie te opinie i nawet po dłuższej chwili rozważań nie mogłem odnaleźć w tym nic niezdrożnego.

Rozłóżmy na czynniki pierwsze fakt, że FB sam przypomina innym o moich urodzinach. Co w tym złego? Gdy dłużej pomyślałem, to przecież nie jest wina tych co składają życzenia, bo facebook przypomniał, lecz osoba, która udostępniła swoją datę urodzin (w formie przypominania innym o urodzinach). Jeśli więc widzę, że dziś są urodziny Damiana, to znaczy, że to ON chciał abym ja też o tym wiedział. Dlaczego więc ja miałbym być winny tego, że z przyjemnością złoże komuś życzenia? Zgoda co do tego, że osoba otrzymująca życzenia nie powinna raczej dziękować za pamięć – bo to faktycznie żaden wyczyn, ale po prostu za życzenia. Ale to szczegół techniczny – nic nie znaczący.

Drugim aspektem technicznym jest sam mechanizm przypominania. Wytłumaczcie mi proszę, czym różni się powiadomienie FB od powiadomienia mojego kalendarza? I w jednym przypadku i w drugim to nie ja pamiętam. Osobiście jestem upośledzony, jeśli chodzi o pamiętanie dat, imion a zwłaszcza nazwisk. Cóż więc w tym złego, że chcę na czas wiedzieć, że zbliżają się czyjeś urodziny, imieniny lub inna rocznica?

Nie chcę już wchodzić w wymysły typu „a bo otrzymałem życzenia po czasie”, „a bo się spóźnił kilka dni”, „a bo 3 lata temu nie pamiętał” itd. Każdy z nas ma swoje życie i to życie lubi nam dokopać. Czasami więc nie ma możliwości pamiętać, czasami tak po prostu, po ludzku nie pamiętamy – i co z tego? Ja co roku „odbieram” (w różnej formie) życzenia jeszcze przez kilka dni po moich urodzinach. I czy to mnie nakręca jakoś negatywnie? Wręcz przeciwnie. Aby użyć analogii, to spróbujcie sobie wyobrazić, że życzenia noworoczne, albo świąteczne można składać tylko jednego dnia – co za bzdura!

Życzenia są czymś miłym – niezależnie w jakiej formie składane ani w jakiej formie przypominamy o tym innym. Jest to szczególny dzień, kiedy chcemy czuć się inaczej niż na co dzień. Ja dwa dni temu skończyłem 43 lata, więc mam już troszku życia na karku. Mam takich znajomych, z którymi nie mogę się już zobaczyć z różnych powodów – ich życzenia poprzez face’a są dla mnie zawsze bardzo ważne – nawet jeśli to FB im o tym przypomniał (ostatecznie to ja chciałem, aby im o tym przypomniał!). Patrząc z boku może wydawać się to wszystko infantylne, ale wewnątrz mamy cały bagaż doświadczeń, przeżyć, emocji i wiele więcej innego, czego nikt nam już nie zabierze, ani (niestety?) nie dojrzy. Dla innych to zawsze będzie tylko suchy gest. Dla mnie, solenizanta, zawsze miły i ciepły. NAWET (tu znów piję do jednego z blogerów) jeśli ten ktoś mnie nie zna!

Nie rozdrapujmy więc takich pierdołowatych szczegółów, które zaprowadzą nas tylko na manowce. Tam gdzie jest tylko złość, frustracja i chora duma. Śpieszmy się kochać, śpieszmy się cieszyć każdą chwilą – nikt w końcu nie wie ile nam ich zostało…

20170128_190734.jpg


5 myśli w temacie “Życzenia na FB

 1. Wytłumaczcie mi proszę, czym różni się powiadomienie FB od powiadomienia mojego kalendarza?
  Podstawowa różnica polega na tym, że datę do kalendarza wpisałeś samodzielnie (podjąłeś decyzję o tym, że jest dla Ciebie ważna), a fb SAM decyduje o tym, żeby o danej dacie Ci przypomnieć. Równie dobrze mógłby przypominać Ci o Światowym Dniu Mokradeł, który jest dzisiaj obchodzony. Indywidualna decyzja a relegowanie na korporację definiowania tego, co ważne – voila! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Mniej więcej wiem, co autor ma na myśli – nie mogę się z tym jednak zgodzić. Jeśli zakładam, że FB mi będzie przypominał (a robi to całkiem przyzwoicie) to nie widzę sensu ślęczenia nad przepisywaniem tego do swojego kalendarza tych ważnych terminów. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo w moim przypadku faktycznie przepisałem te wydarzenia – wszystko dlatego, że nie korzystam z przypomnień FB (z oszczędności baterii na smartfonie – czy to już nie skąpstwo?). Sama idea wysiłku jest może faktycznie coś warta, ale czy w tym przypadku jest prawdziwie wartością dodaną? Ciągle mam wątpliwości. Przecież gdy ktoś mi składa życzenia, to nie pytam (nawet do głowy mi nie przyjdzie) skąd się dowiedział o moich urodzinach…

  Polubione przez 1 osoba

  1. A więc należysz prawdopodobnie do jakiegoś promila osób korzystających z fb w ten sposób 🙂 Po prostu Ciebie ten przykład relegowania tego co ważne nie dotyczy, bo z fb zrobiłeś sobie kalendarz urodzin, więc może inny przykład: fb od jakiegoś czasu przypomina ludziom o „wspólnych chwilach” – czy normalnie (w realu) pamiętałbyś, że akurat tego dnia byłeś z kimś i robiłeś sobie zdjęcie w tym miejscu? Oczywiście, pamiętanie o urodzinach znajomych jest tak silnie zakorzenionym w nas konwenansem (i uprzejmością też – oczywiście!), że być może nie dostrzegamy faktu, że przypomina nam o ich urodzinach firma X, ale „wspomnienia”? To też miłe, co wcale nie zmienia faktu, że robi to prywatny przedsiębiorca.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Jeśli chodzi o daty, imiona lub nazwiska, to ja jestem jakiś upośledzony – pamięć moja nigdy nie zapuściła się tak daleko, abym mógł te tematy ogarnąć. Stąd też nie mam obiekcji przed przypominaniem dat. Jeśli zaś chodzi o wspomnienia FB to faktycznie często budzą moje wątpliwości, pomimo tego, że czasem chętnie spojrzę jak bardzo nudziłem się np. rok temu 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s