Odzyskać stracony czas

time-1196952-640x480Marnowanie czasu jest dziś największym problemem. Mówisz, że nie? To dlaczego ciągle narzekamy na brak czasu? Brak wypoczynku, chwili na relaks, na lenistwo, na załatwienie swoich pilnych spraw? Współczesny świat technologii skutecznie odbiera nam cenne minuty i godziny naszego życia. Coraz częściej szukamy więc metod jak wyrwać jeszcze troszkę czasu z naszego życia na przyjemności, które nam umykają.

Aby rozważyć wszystkie kwestie braku czasu, należałoby szerzej poopowiadać o zarządzaniu czasem. Nie jest to jednak moim celem, bo zarządzanie czasem jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, który będzie ciężko przekazać za pomocą jednego postu. Tak jak w przypadku odchudzania bez diety, tak i z czasem można zastosować kilka sztuczek, aby odnaleźć czas na to co dla nas prawdziwie ważne.

 1. Nie czekaj na inspirację – to jest strata czasu. Pamiętaj, że nowe pomysły są z reguły rezultatem pracy, podejmowania akcji i praktyki.
 2. Nie rób wszystkiego samemu. To prosta ścieżka do zmęczenia, ciągłego życia w pośpiechu a w wyniku tego maratonu z reguły braku wymiernych efektów. Zamiast tego naucz się delegować zadania, współpracować, a co ważniejsze, naucz się przyjmować pomoc od innych – to nie wstyd – to doskonała okazja, tak przy okazji, do zacieśnienia więzów z rodziną lub znajomymi.
 3. Przestań przejmować się co ludzie o tobie mówią – to nie oni przeżyją twoje życie. Zamiast tego skup się na tym, co jest dobre dla ciebie. Pamiętaj, że gdy zaczniesz słuchasz opinii innych, to będzie to pierwszy krok do robienia tego, czego nie potrzebujesz!
 4. Nie próbuj żyć nie swoim życiem – to krótka i prosta droga do bycia nieszczęśliwym. Słuchaj swego serca, podążaj swoją ścieżką a przede wszystkim naucz się odmawiać (jest to jedna z ważniejszych umiejętności!).
 5. Nie bój się porażki. Daj sobie szansę na błędy, zrób sobie margines na niepowodzenia – to naturalna kolej rzeczy. Niemożliwym jest zrobić wszystkiego idealnie. Jak mawia znane powiedzenie: ten się nie myli, kto nic nie robi.
 6. Nie narzekaj – to nic nie zmienia. Jeśli coś idzie nie tak, to potrzebujesz ruszyć do akcji, aby to zmienić – działaj, bądź aktywny.
 7. Nie zostawiaj zbyt wiele niedokończonych zadań, projektów – to ogromny, niepotrzebny wydatek energetyczny i czasowy. Czasami lepiej podjąć stanowczą decyzję: dokańczam to lub odpuszczam. Spisz swoje projekty i zamykaj je tak szybko jak to możliwe – systematycznie i po kolei.
 8. Nie próbuj zadowolić wszystkich – to dosłownie niewykonalne! Każdy z nas jest inny i ma inną opinię, inny sposób na życie a także w danym momencie może mieć inne i różne oczekiwania. Bądź po prostu sobą!
 9. Nie porównuj siebie do innych – to zupełnie nieproduktywne! Ta ścieżka prowadzi wprost do tak negatywnych emocji jak zazdrość, złość, poczucie zgorzknienia a nawet poczucie braku bezpieczeństwa.
 10. Ucz się na swoich błędach – nie powielaj ich. Jeśli masz problem z zapamiętaniem ich, to zapisuj do dziennika, bloga, tablicę lub inne – aby pamiętać o tym, co już nie chcesz powtórzyć.
 11. Uwolnij się od perfekcjonizmu. Jeśli spędzasz zbyt wiele czasu na planowanie, przygotowania i czekanie na dogodny termin – lepiej zacznij to robić już teraz – resztę zaplanujesz później. Dzięki temu posuniesz się znacznie do przodu!
 12. Ustalaj priorytety. Wypisz co jest ważne dla ciebie, wszystkie projekty, które robisz i spróbuj nadać im priorytety. W ten sposób okryjesz te, które w gruncie rzeczy nie są ważne dla ciebie i są tylko zwykłym zjadaczem twojego czasu i energii.

 


12 myśli w temacie “Odzyskać stracony czas

 1. Dorze napisane, krótko i na temat. Niby nic nowego, a jak wielu ludzi o tym nie wie. Warto sobie te punkty wydrukować i powiesić nad łóżkiem!

  Pozdrawiam zza blogowej miedzy.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jeszcze bardziej od tej listy ciekawiłyby mnie Twoje refleksje (doświadczenia z realizacji?) tych postulatów. Może to jest jakiś kierunek na pisanie (też)?:-)

  Polubione przez 1 osoba

    1. Pomysł przyszedł mi dopiero dziś popołudniu, gdy się podzieliłem tą listą z żoną – wtedy przyszło mi do głowy, że warto przelać jeszcze kilka swoich, bardziej przyziemnych sposobów.
     Obawiam się działasz nieco lepiej niż zwykły jasnowidz, czy wróżka – raczej jako katalizator ezoteryczny! 😉

     Polubienie

 3. dodam swoją uwagę;) to chyba ten nadmiar list i obowiązków do zrobienia, zamiast działać to poświęcamy mnóstwo czasu na to co mamy zrobić i tak wciaż dopisujemy zamiast skreślać… przynajmniej ja tak miałam. Teraz mam dużo czasu a to poczucie presji czasu wciąż we mnie jest, jaki straszny kocioł sobie zafundowałam. Mam nadzieję, że można nauczyć się inaczej;) i że nastrój się bedzie polepszał, nie z okazji wróżby, tylko własnych starań o to;) Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 4. Bardzo podoba mi się ten wpis, zgadzam się z Tobą w 100 %
  Ja sama musiałam się nauczyć tego wszystkiego i nie było to łatwe, ale w końcu wszystkie doświadczenia życiowe kształtują nas i dają szanse na to żebyśmy stali się lepsi, od nas tylko zależy to jak zinterpretujemy nasze doświadczenia i jaką drogę wybierzemy, będąc na studiach stwierdzam dziś że zmarnowałam sporo czasu, ale jak wspomniałaś człowiek na błędach się uczy, teraz bardziej cenie swój czas 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s