Schudnij z Kaizen

schudnij_z_kaizen_image1_288706_4Nie można dać tej książce więcej niż 6 gwiazdek. Zakupiłem ją w nadziei, że znajdę tu tajne zapiski „spaślaka”. Niestety ani książka ani metodologia zastosowana tu nie jest odkrywcza. Wiele tematów jest potraktowanych wręcz po łebkach i w wielu miejscach czuje się wielki niedosyt. Po przeczytaniu książki ciągle drapałem się po głowie i pytałem siebie: „No dobrze, ale co dalej? Co ja mam teraz robić?”.

Autor poruszył bardzo wiele cennych aspektów związanych z otyłością i odchudzaniem. Począwszy od aspektów fizycznych poprzez medyczne kończąc na psychologicznych. Ta część analizy bardzo mi się spodobała i zapowiadał dobry wstęp do zasadniczej części książki, która w moim odczuciu, niestety, nie nastąpiła. Poradnik jest zbiorem wielu pomysłów zmiany naszych przyzwyczajeń i zmiany mentalnej naszego myślenia o odchudzaniu. Jest to jednak zbiór chaotyczny i dość swobodnie wypunktowany.
To czego zabrakło? Przede wszystkim zabrakło konkretnego planu działania. Ludzie walczący z otyłością często szukają „przepisu”, pomysłu na działania, ale zgodnie z określonym planem (nawet jeśli nie do końca jest to zgodne z filozofią Kaizen, jak autor sugeruje – ale jest to jedyny punkt, z którym nie mogę się zgodzić). Coś na zasadzie: w pierwszym miesiącu spróbuj sztuczkę z wodą, w drugim odstawiaj powoli cukier, potem… itd.

Ponadto zabrakło dobrego wykończenia. Te kilka linijek na końcu jedynie o sobie sugerują, że tytuł książki powinien raczej brzmieć „Schudnij z Kaizen, Jarosławie”. Trochę jak autobiograficzna opowieść a nie jak poradnik, za który miała być ta książka uważana.
Książka jest więc niepełna. Nie oznacza to jednak, że nie warta przeczytania. Zdecydowanie warta przeczytania. Jeśli jednak szukasz w niej gotowego pomysłu na działanie, to rozczarujesz się. Po przeczytaniu książki samemu trzeba dokonać syntezy tego co znalazło się wewnątrz poradnika i spróbować znaleźć swoją własną ścieżkę Kaizen.


Jedna myśl w temacie “Schudnij z Kaizen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s