Ziarno prawdy

194219-352x500.jpgTo już druga część opowieści o prokuratorze Szackim. Trochę się jej bałem, jak autor wybrnie z zakończenia poprzedniej części. Bałem się też, czy można coś jeszcze ciekawego dorysować do postaci prokuratora, czy druga część nie będzie nudna. Szczęśliwie moje obawy były niesłuszne.

Naszego bohatera widzimy teraz w zupełnie nowej sytuacji życiowej, w nowym miejscu. Rysowany jako przegrany, jako człowiek bez perspektyw, bez rodziny i pracujący niejako jak na zesłaniu. To daje szerokie pole autorowi do wykreślenia nowej jakości postaci.
To pierwszy atut książki. Kolejnym atutem jest sceneria. Z jednej strony bardzo atrakcyjne strony turystyczne a z drugiej ponure ulice i obskurna rzeczywistość. I w tym wszystkim rytualna zbrodnia, która odnosi się do kultury żydowskiej. Ciekawe połączenie? Wręcz wstrząsające, bo dzieje się to tu i teraz a zadry mają długość dziesiątek lat.

Intryga wyfastrygowana jest drobnymi i ozdobnymi nićmi. Ciężko coś przewidzieć (mnie autor zwiódł daleko na manowce), ciężko znaleźć podejrzanego a jeszcze ciężej zrozumieć motywy. Wspaniała fabuła, zakręcona sprawa prokuratorska plus relacje polsko-żydowskie. To całość tworzy spójny a zarazem niezwykły klimat książki. Wsysa się w nią jednym haustem.

Kolejny element, o którym nie mogę nie wspomnieć, to warsztat autora. Pisze śmiało, pewnie i wyrafinowanie. Wyraźne porównania, śmiałe określenia, zabawne scenki i to wszystko osadzone w grozie akcji powieści!

Książka jest dość spora, ale przeczytałem ją w dwa wieczory – wciąga jak chodzenie po bagnach!


3 myśli w temacie “Ziarno prawdy

  1. Zgadzam się co do Szackiego – fantastycznie się to czytało. Zamieszałem może nieco, bo Gniew mam już za sobą (pisałem także o tym). Ale to wynik nadrabiania zaległości, które już ciężko teraz ułożyć chronologicznie 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s