Ks. Kaczkowski o WOŚP

zycie-na-pelnej-petardzie-b-iext43260164Jestem porażony tym co się dzieje w naszym kraju. Nie pamiętam, aby było tak strasznie nawet za czasów komuny. W obecnych czasach, które możemy z pewnością nazwać „ciekawymi” (w ustach osób starszych był to synonim „okropnymi”), neguje się nawet dobro. Jak doszło do tego? Kiedy?

Dużo wskazuje, że nie jest to sytuacja „z dzisiaj”. Natrafiłem ostatnio na książkę (kilka miesięcy temu) ks. Kaczkowskiego Życie Na Pełnej Petardzie, gdzie wypowiada się o wielu trudnych dla Polaków tematach. O zgrozo: znalazłem tam też temat o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Temat szczególnie bliski memu sercu, bo od młodości brałem w tym czynny udział. Dlaczego „o zgrozo”? Ponieważ uświadomiłem sobie, że nagonka na Jurka trwa już dość długo!

W wypowiedziach ks. Jana Kaczkowskiego znalazłem wiele ze swoich przekonań, których przez wiele lat nie potrafiłem skonkretyzować, nazwać. Dlatego w tym poście mocno poprę inicjatywę Jurka Owsiaka słowami Wielkiego Człowieka:

„Nie wolno drugiego człowieka nigdy skreślać. Retorykę obrony pana Jerzego Owsiaka opanowałem już do perfekcji. Katolicy nie mają monopolu na dobry.”

„WOŚP to armia młodych ludzi, którzy organizują się, aby wspólnie zrobić coś dobrego. To jest godne podziwu.”

„Ważna jest też zasada „Po owocach ich poznacie” (por. Mt 7,16). Na jakikolwiek oddział szpitalny dziecięcy czy geriatryczny wejdę, widzę sprzęt oznaczony serduszkiem. Także w naszym hospicjum” Skala przedsięwzięcia jest  powalająca, ale czy to musi oznaczać, że w WOŚP są jakieś machlojki? Oni przechodzą tyle szczegółowych kontroli, że nie ma się czego obawiać.”

i perełka finansowa:

„Urzeka mnie beztroska katolickich krytyków, którzy chcą prześwietlać, prześwietlone a nie widzą najmniejszych problemów z transparentnością finansów kościelnych, nawet gdy chodzi o kościelne organizacje charytatywne. Polskie standardy są daleki od tych, w których kościelna kasa nie budzi zastrzeżeń, jak niemieckie czy szwajcarskie. W naszym Kościele po prostu nie ma przejrzystości finansowej.”

 

 


2 myśli w temacie “Ks. Kaczkowski o WOŚP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s