Domena Publiczna 2017

public-domain-logo-streamlined

Pisałem ostatnio o akcjach/konkursach/promocjach, które zapewniają nam darmowe książki. Tym razem również o nich wspomnę, ale nieco z innej perspektywy. Światczytników pisze o książkach, które weszły do tzw. domeny publicznej.  Chodzi o książki, których prawa autorskie wygasły i mogą być rozpowszechniane bez ograniczeń.

Wraz z rokiem 2017 do kanonu domeny publicznej weszło ponad 1100 autorów. Ich lista została opublikowana na portalu domenapubliczna.org. Nie oznacza to jednak, że książki tych autorów można już pobrać w wersji elektronicznej – oznacza to jedynie tyle, że można je już przygotować do wersji elektronicznej i upowszechniać. Na to, naturalnie, potrzeba dotacji. Skupmy się więc na tym co już pojawiło się do pobrania i poczytania.

Na WolneLektury powiła się książka Herberta George’a Wellsa, Wehikuł Czasu. Dotychczas książka znalazła się w serii Mistrzowie SF i Fantasy, a na LublimyCzytac oceniania jest na 6,95 – czyli całkiem wysoko. Biorąc pod uwagę kiedy autor napisał tę książkę, to tematyka może być bardzo interesującym doświadczeniem. Książka trafia do mojej listy czytelniczej.

Do obecnego kanonu mogła także wejść książka Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Wprawdzie Jaroslav Hašek, jak zauważa SwiatCzytnikow, zmarł w 1923 roku, to tłumacz (Paweł Hulka-Laskowski) dopiero w 1946 – stąd dopiero w tym roku pozycja ta wchodzi do domeny publicznej.

I na dzień dzisiejszy w WolneLektury to tyle. Sprawdziłem nawet plan publikacji na najbliższy czas  i tam nie widać żadnej książki spośród autorów wymienionych w powyższym dokumencie (lista autorów). Na szczęście WolneLektury to nie jedyne miejsce, gdzie udostępnia się darmowe publikacje. Jestem przekonany, że wkrótce pojawią się kolejne i kolejne – obyśmy tylko chcieli czytać.

Jest też całkiem miła wiadomość dla tych, co czytają nie tylko po polsku, a nie mogą (lub nie chcą) czekać na publikację polskich wydań wyżej wspomnianego autora. Twórczość Herberta George’a Wellsa w oryginale jest dostępna za darmo – ponad 60 książek, a wśród nich między innymi Wojna Światów, oceniana na LC na 7,21 – książka bezbłędnie rozpoznawana przez fanów tego autora.

35.jpg


Jedna myśl w temacie “Domena Publiczna 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s