Upolujebooka – podsumowanie 2016

podsumowanie2016Trafiłem dziś na ciekawe zestawienie najpopularniejszych ebooków w roku 2016. Zestawienie przygotowano przez serwis upolujebooka.pl. Lubię takie zestawienia, bo pozwalają mi zorientować się, jakie książki czytam, czy są one dobrze oceniane, czy wartościowe, itd. Postanowiłem się bliżej przyjrzeć temu zestawieniu aby przekonać się gdzie się znalazłem w tym moim czytaniu. No właściwie nie tylko czytaniu – otóż w tym zestawieniu chcę wyróżnić książki, które już nabyłem i czekają na przeczytanie.

Ciekawostką tego zestawienia jest podział tematyczny książek a w każdej z tych kategorii wybrano po 10 książek. Oto kategorie, na jakie podzielone wybrane książki:

– Literatura faktu i reportaże

– Thriller, kryminał, sensacja,

– Biografie i wspomnienia

– Science Fiction

– Fantasy

– Literatura dla nastolatków

– Historia

– Literatura obyczajowa

– Romanse

– Erotyka

Nie będę przedstawiał całego spisu – to możecie sprawdzić na stronach upolujebooka i porównać ze swoimi zbiorami i osiągnięciami. W moim przypadku w 2016 roku królowały kryminały/sensacja/thriller. Ale po kolei.

Literatura faktu i reportaże. W moim odczucie unikam tej kategorii. Ciągle jednak trafiają się pozycje pochodzące z tej dziedziny. Najpopularniejszą książką 2016 została „Zakonnice odchodzą po cichu”. Tę książką zakupiłem tuż przed świętami w nexto.pl, więc jeszcze nie zdążyłem do niej się dobrać. Rekomendacja ta jednak sprawiła, że książka jest już gotowa na moim Kindle i czeka na doczytanie dwóch innych książek. Na liście znalazły się wprawdzie jeszcze inne książki, które mnie interesowały w roku 2016, ale ostatecznie nie zdecydowałem się na ich zakup. Tę kategorię więc zamykam jedną pozycją, ale za to #1!

Thriller, kryminał, sensacja – to kategoria, gdzie faktycznie moje czytelnictwo zaistniało.  Co fajniejsze – mocno w czołówce. Więc jedziemy od  góry. Lampiony pani Bondy. Zakupione i czeka w kolejce. Podejrzewam, że sięgnę po to bliżej połowy roku. Drugie miejsce zajęła książka zatytułowana Zero. Pan Mark napisał już jedną doskonałą książkę i z  przyjemnością przeczytam tę drugą. Zero znajduje się na mojej tegorocznej liście must-read of 2017. Trzecie miejsce zajął pan Mróz z tytułem Rewizja. Ta seria, z mecenas Joanną Chyłką, jest bardzo udana i faktycznie jej przeczytanie sprawiło mi wiele przyjemności. Na czwartym miejscu również pan Mróz – tym razem z Behawiorystą. O tej książce już pisałem na blogu, wiec odsyłam do źródła. Piąte miejsce to Niepokorni pana Severskiego. Wszystkie trzyma poprzednie części już przeczytałem i ta czeka w kolejce must-read of 2017. Szóste miejsce to znowu pan Mróz z kontynuacją serii o pani mecenas: Immunitet. Przeczytałem to z przyjemnością. Siódme miejsce to ZNOWU pan Mróz (to już chyba przesada!) z książką Trawers, która jest zakończeniem trylogii o komisarzu Forscie. Książka trochę przesadzona i z masą zapożyczeń z serii o pani mecenas. Można byłoby się przyczepić do warsztatu pisarskiego pana Mroza, ale ostatecznie oceniłem tę część na 7/10 – czyli całkiem wysoko. Ósme miejsce to ZNOOOWUUU książka pana Mroza (masakra!) – druga część wyżej wspomnianej trylogii. Najsłabsza z tej trylogii część oceniona przeze mnie na 6/10. Miejsce dziewiąte zajęła pani  od Harry Pottera, pisząca pod pseudonimem Robert Galbraith, z pozycją Żniwa Zła. To już trzecia część perypetii weterana wojskowego, pracującego jako prywatny detektyw. Dwie poprzednie połknąłem z przyjemnością – ta część jest na mojej liście must-read of 2017.

Kolejna kategoria to biografie. Zdecydowanie nie moja działka. Jednak dzięki akcji „Czytajpl.pl” udało mi się przeczytać książkę, która zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu upolujebooka.pl: Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX. Końcówka książki mocno zaniżyła prezentowany poziom, ale ostatecznie książkę oceniłem dość wysoko (6/10). Z tej kategorii warto wspomnieć jeszcze o miejscu ósmym, na którym znalazła się czwarta część Mojej Walki pana Karla Ove Knausgårda. I właściwie nie dlatego, że to przeczytałem, a jedynie dlatego, że pierwsza część tej książki jest już zakupiona przeze mnie i czeka na dogodny termin, aby ją przeczytać.

W kategorii Science Fiction, do której jakoś specjalnie nie lgnę, ale i też nie stronię, swoje książki odnalazłem na dwóch pierwszych miejscach. Pierwsze miejsce to Historia Twoje Miejsca (film miał tytuł Nowy Początek). Książka nabyta i czeka w kolejce. Mam nadzieję ją przeczytać w 2017 roku. Drugie miejsce to Gen Atlantydzki. Tę książkę „nabyłem” w ramach promocji MultiSport (o tej promocji już pisałem na blogu), więc zostanie wysłuchana na pewno jeszcze w tym roku.

Fantasy to już zupełna abstrakcja dla mnie. Dwa pierwsze miejsca zajmują pozycje, które ciągle mnie proszą o swoją uwagę. Jest to seria Pomnik Cesarzowej Achai oraz seria o Jakubie  Węndrowyczu. Nie  jestem jednak do nich absolutnie przekonany – mimo to chciałbym spróbować tego gatunku po jednym tomie. Jak wyjdzie – to się okaże.

Literatura Obyczajowa – to kategoria, po którą coraz częściej sięgam. Nie jest to z pewnością mój nowy zwyczaj, ale zaczynam tam odkrywać nowe, niezagospodarowane jeszcze dla mnie przestrzenie, w których zaczynam się odnajdywać. O spektakularnych postępach nie ma jeszcze mowy – zwłaszcza jeśli chodzi o te zestawienie. Na pierwszym miejscu znalazł się Brud (ten sam autor napisał Pokolenie Ikea) – obie książki tego autora czekają w mojej kolejce czytelniczej. Żadnej jednak nie ma w must-read of 2017. Trzecie miejsce zajęła pani Grochola z nową pozycją Przeznaczeni. Książka kupiona i czeka. Czwarte miejsce, to znowu efekt promocji karty MultiSport: Słowik. Mam to więc w audiobooku, więc pewnie jeszcze w tym roku to przesłucham.

Kategorie:  Literatura dla nastolatków, Historia, Romanse i Erotyka – kompletnie mnie nie dotyczą (przynajmniej w tym zestawieniu).

 

To wszystko jeśli chodzi o te zestawienie. Podkreślam, że analiza opiera się wyłącznie o wyżej przedstawioną „listę przebojów” i moje plany czytelnicze są zdecydowanie bardziej różnorodne, niż mogłoby to wynikać z powyższego tekstu. O moich planach na rok 2017 wspominam także w swoim podsumowaniu za rok 2016.


2 myśli w temacie “Upolujebooka – podsumowanie 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s