Fantastic Mr Fox

477363-352x500Bajka wydaje się być przeciętna i sprawia wrażenie raczej płytkiej – to jednak tylko pozory.

Z jednej strony mamy trzech farmerów, którzy rysowani są jako ziemskie brzydoty. Wzbudzają naszą odrazę i raczej złe wrażenia. Od razu czujemy do nich niechęć. Z drugiej strony jest pan Lis ze swoją dużą rodziną. Perypetie pana Lisa momentami są wręcz dramatyczne, zwłaszcza gdy farmerzy postanowili zabić lisa, który żywił się kosztem farmerów. Napotykamy tu dramatyczne sceny dynamicznego pościgu, który jest prowadzony z takim rozmachem, że ze wzgórza zostaje wręcz dolina. Pan lis traci ogon w wyniku postrzelenia. Potem rodzina lisia przymiera z głodu i wycieńczenia.

W tym zmaganiach z farmerami pan Lis przejawia dużo sprytu i inwencji. To sprawia, że pani Lis często mówi o nim ciepło i z uznaniem, często podkreśla jak ma fantastycznego męża. Gdy przyglądamy się rodzinie lisów szybko przekonujemy się, że jest to wspaniały obraz rodziny, która bardzo się kocha i szanuje. W biedzie i problemach pozostają razem i gdy trzeba współpracują bez zająknięcia i do ostatniej kropli potu. Farmerzy mają być silnym kontrastem dla rodziny lisa – dzięki temu szybko sympatyzujemy z lisią rodziną.

Autor zmienia nieco nasz sposób myślenia o lisach, które często w bajkach są nie tylko chytre ale i wyrachowane. Tu Fantastyczny pan Lis jest pełen sprytu, ale ten spryt wykorzystuje aby wypełnić swoje obowiązki wobec rodziny a później również wobec przyjaciół. Nie ma złości, nie ma zawiści, nie ma nawet krzty myśli o zemście czy chciwości. Swoje pomysły i sprytne realizacje poświęca nie tylko rodzinie ale wszystkim potrzebującym.

Słowem: fantastyczny wzór dobroci dla naszych rosnących pociech..


2 myśli w temacie “Fantastic Mr Fox

  1. Oglądałem tę bajkę dobre trzy albo cztery lata temu i miałem identyczne wrażenia jak te, które opisujesz na początku: jakaś nędzna animacja o jakichś durnych zwierzakach. Ale chwilę potem się wciągnąłem i okazało się, że bajka jest bardzo fajna i z głębszym przesłaniem. Jednak dopiero dziś (podczas lektury Twojego wpisu) dowiedziałem się, że autorem oryginału był Roald Dahl, którego moja córka wręcz uwielbia. Nietuzinkowa postać. Może o nim kiedyś napiszesz, w wolnej chwili?

    Polubienie

  2. Sugestia warta nie tylko rozważenia. Przeczytałem kilka książek tego pana i za każdym razem jestem pełen emocji. Sam bym nie wpadł jednak na taki pomysł. Dziękuję zatem za pomysł 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s