Grand – Wiśniewskiego

270574_352x500_my_orig

Nie mam ostatnio szczęścia do książek. Ale tak to jest, gdy sięga się po książki tak szeroko reklamowane i promowane. Tym razem na warsztat trafiła książka Wiśniewskiego Grand. Bardzo mieszane uczucia. Do (prawie) połowy książki jest to niezwykle ujmująca i zabawna opowieść o splocie losów bardzo różniących się od siebie osób, o dobroci (może czasami wręcz infantylnej i nie zawsze prawdopodobnej). Książka wzrusza, budzi refleksję a w międzysłowiu wymusza uśmiech na naszej twarzy. Cóż, każdą dobrą powieść jednak można zepsuć, co nie? Tylko skąd te uparte dążenie do wymemłania czytelnika, to znęcanie się i wyrywanie włosa po włosie zamiast pociągnąć depilatorem za jednym razem? Ta powieść to trochę jakby oglądać malowanie obrazu przez zdolnego młodego człowieka (co teraz jest modne na FB) i w chwili gdy wydaje nam się, że to już koniec tego fantastycznego dzieła, ten rozmazuje palcem jeszcze świeżą farbę od środka na zewnątrz i wmawia nam, że właściwie to miało być słońce a nie pejzaż… A potem wmawia nam, że on przecież jest Picasso i teraz ten obraz może sprzedaż już tylko za pół miliona Euro…

Czemu więc nie napisać krótszej powieści, bardziej jednolitej i spójnej, bez improwizorycznego łączenia nikomu niepotrzebnych historii, bez udawania i naciągania… Bo po co nam tak wiele monografii osobowych sięgających wiele pokoleń wstecz? Po to tylko, aby wytłumaczyć ich chwilową obecność w sali restauracyjnej hotelu? Bo to ciekawa historia? Bo…?

Książka, można powiedzieć, nawet się jako tako domyka – warto było doczytać (czyt. Wymęczyć) do końca. Nie zmienia to jednak faktu, że zamiast tej pozycji powinno powstać kilka mniejszych książek. Byłyby bardziej spójne, może nawet ciekawsze (choć bez szału) a już na pewno nie wzbudzałyby takiego niesmaku czytelnika, jaki ja odczułem.

Podsumowując: Tak piękna pierwsza połowa książki została unicestwiona przez (jak mniemam) brak pomysłu autora, a na koniec standeciona i spłycona do granic możliwości (np. jak rzeka Ucherka).


Jedna myśl w temacie “Grand – Wiśniewskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s